Aktualności
10.08.2021

Poznajcie laureatów konkursu Fest Muza 2021

Zespół Chrust z Gdańska wygrał tegoroczną edycję konkursu młodych kapel Fest Muza. Druga nagroda trafiła do poznańskiej grupy Willa Kosmos. Natomiast trzecią podzieliły się: IKSY oraz The Embers. Laureatów poznaliśmy 6 sierpnia w Amfiteatrze im. Czesława Niemena w Olsztynie.

Foto: MOK Olsztyn

Do tegorocznej edycji konkursu Fest Muza organizowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zgłosiło się 139 zespołów. Do finału zakwalifikowano sześć najlepszych. I tak 6 sierpnia na scenie Amfiteatru im. Czesława Niemena wystąpiły: Coria (Żory), Chrust (Gdańsk), The Embers (Lublin), hai (Lublin), IKSY (Mikołów) oraz Willa Kosmos (Poznań).

Jury w składzie: Dominika Barabas (ZAiKS), Bartek Borowicz (Borówka Music), Mariusz Korpoliński i Mariusz Sieniewicz (MOK w Olsztynie) postanowiło przyznać główną nagrodę formacji Chrust. Grupa powstała w Gdańsku... kilka miesięcy temu. To trio, które tworzą: Małgorzata Oleszczuk (śpiew, ukulele, flażolet), Karol Konop (instrumenty Klawiszowe, produkcja) oraz Dariusz Mrozek (instrumenty perkusyjne, aranżacja).

Swoją muzykę określają jako słowiańskie etno elektro. "Z Gosią pracujemy razem w szkole muzycznej. Uczymy tam gry an różnych instrumentach i śpiewu. Stwierdziliśmy, że fajnie będzie założyć zespół, w którym bębny i wokal będą na równi. Chcieliśmy żeby ten skład był oryginalny. A z Karolem grałem wcześniej w innym zespole. I tak to się rozpoczęło w maju tego roku" - wspomina perkusista Dariusz Mrozek. "To był nasz pierwszy raz na scenie - z prawdziwym nagłośnieniem i publicznością" - dodaje wokalistka Małgorzata Oleszczuk. "Z Darkiem oboje lubimy muzykę słowiańską, mocniejsze brzmienia, kotły i białe śpiewy. Okazało się, że to jest wspólny mianownik. W tamtym czasie kupiłam też ukulele i zaczęliśmy na poważnie robić muzykę."

Z zespołem Chrust rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Zespół Chrust zdobył także specjalną nagrodę Radia UWM FM. Zagra Live Sesję w naszym studiu. Będziecie mogli jej posłuchać na antenie.

Druga nagroda Fest Muzy 2021 trafiła do poznańskiej grupy Willa Kosmos. Zespół powstał w 2016 roku. W zeszłym roku wydał swoją debiutancką płytę "Wszystko Będzie Dobrze". Obecnie pracuje nad drugim albumem "Jest pięknie".

Swój pomysł na działalność muzyczną określają jako: urozmaiconą przestrzeń osobistą na miarę swoich możliwości. "To taka przestrzeń, w której wszystkie chwyty są dozwolone, dopóki nie będziemy krzywdzić innych. Chcemy przy tym dawać jakiś upust emocjonalny. Pod wpływem czasu to trochę ewoluowało. Na każdy koncert zaczęliśmy przygotowywać... pokój" - tłumaczy wokalista JASNG.

Na scenie olsztyńskiego Amfiteatru zaprezentowali się w strojach kolarskich. Miał być też rower, ale...  "Niestety rower się nie zmieścił. Specjalnie pojechałem na pewną poznańską dzielnicę, żeby go kupić. Zabraliśmy tylko koło."

Jury konkursu Fest Muza 2021 przyznało także dwie trzecie nagrody: grupie IKSY z Mikołowa oraz The Embers z Lublina.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: