Aktualności
26.01.2021

Pomiędzy Leeds a Wrocławiem

Maria Helena Żukowska od kilkunastu lat mieszka w Wielkiej Brytanii. Tam chodziła do szkoły, ukończyła studia a obecnie pracuje i pisze piosenki. Jednak debiutancką płytę nagrała z muzykami z Polski. O pracy nad albumem "Planes" opowiadała w audycji Uwierz w Muzykę. Posłuchajcie!

Piosenki, które trafiły na debiutancki album grupy Maria Helena tworzyli wspólnie - w Leeds i Wrocławiu - Maria Helena Żukowska i Wojciech Beszłej (gitarzysta, który był także producentem materiału). "Płyta powstawała trochę korespondencyjnie, ale też trochę we Wrocławiu, gdzie mieszka Wojtek. Ale jej fragmenty powstawały do jakiegoś stopnia właśnie w tych moich wiecznych wędrówkach pomiędzy Leeds a Wrocławiem" - wspomina wokalistka i autorka.

Tytuł "Planes" odnosi się do tych podróży, ale nie tylko... "Chodzi też o podróże w sensie metaforycznym - czy to w przeszłość czy w głąb siebie, powroty faktyczne lub wyobrażone do miejsc, które nas szczególnie poruszyły i ludzi, za którymi tęsknimy. Myślę, że te wszystkie motywy, które od początku były nam bliskie w tworzeniu tej płyty, nabrały wyjątkowej wagi w ubiegłym roku - kiedy nagle ten świat nam się bardzo skurczył. Wielu z nas zdało sobie sprawę z tego jak wielkim przywilejem jest możliwość podróży i komunikowania się."

Oprócz autorów materiału w nagraniach udział wzięło dwóch perkusistów: Cyryl Skiba (Ignu, Makiwara) i Łukasz Moskal (Brodka, Kasai, Sister Wood), basista Paweł Ludwiczak oraz saksofonista Maciej Rosiak. Duży wkład w powstanie płyty miał też warszawski realizator studyjny, Grzegorz Mukanowski, który zagrał również na kilku instrumentach. Miks i mastering albumu to dzieło Grzegorza Czachora, wcześniej współpracującego m.in. z Leszkiem Możdżerem.

Z Marią Heleną Żukowską rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Album "Planes" w formie cyfrowej ukazał się 4 grudnia 2020 roku. Ale fizycznie płyta dostępna jest od stycznia br.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: