Aktualności
07.10.2020

Ortalionowy Bluszcz wydał trzeci album. Jak powstawał KRESZ?

"KRESZ" to już trzeci album w dyskografii wrocławskiego duetu Bluszcz. Najbardziej piosenkowy i przywołujący wiele skojarzeń z muzyką lat 80-tych i 90-tych XX wieku. Także cytujący wprost polskie piosenki rockowe. Na antenie Radia UWM FM o nowej płycie opowiadał nam Jarek Zagrodny. Posłuchajcie!

Foto: Hubert Misiaczyk

Bluszcz powstał we Wrocławiu w 2016 roku. Duet tworzą bracia: Jarek Zagrodny i Romek Zagrodny. W tak krótkim czasie udało im się wystąpić na największych festiwalowych scenach w naszym kraju i wydać... trzy płyty. "To dla nas jest też trochę zaskoczeniem, ale bardzo się z tego cieszymy, że tak się dzieje. Nas to trzyma w takiej świeżości - cały czas coś się dzieje" - mówił na antenie Radia UWM FM Jarek Zagrodny.

Nowy album "KRESZ" pierwotnie miał ukazać się wiosną. "Czas pandemiczny wpłynął na to, że musieliśmy trochę przesunąć premierę - najpierw na wakacje, a potem (z przyczyn czysto logistyczno-technicznych) na koniec września. Płyta była skończona przed lockdownem. Więc jest zupełnie niepandemiczna - a wręcz w kontraście do rzeczywistości, bo widzimy ją jako taką lekką, patrzącą na siebie z dystansem i nawet w pewnym sensie wakacyjną."

W kilku tekstach możemy znaleźć dosłowne cytaty z polskich piosenek z lat 90-tych (m.in. grupy Myslovitz) czy nawiązania do twórczości i teledysków z lat 80-tych XX wieku. "Ten pomysł wynika po części z naszych fascynacji tą atmosferą i klimatem, który niesie nasza muzyka. Z drugiej strony obserwujemy świat teraz i próbujemy opisać go swoimi narzędziami. Więc ta współczesność łączy się na płycie z nostalgicznym brzmieniem i tą atmosferą. To jest pewnego rodzaju konwencja i zabawa w skojarzenia. Odkryłem, że w ten sposób skracam dystans z odbiorcą. My jesteśmy też z tamtych czasów, więc wiele rzeczy jest nam bliskich."

Z Jarkiem Zagrodnym rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Płytę "KRESZ" promowały single: "Mars Volta", "Lata Dwudzieste" i "Simson".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: