Aktualności
06.05.2020

Kasai: To czas na głębszą sztukę

Kasia Piszek w ostatnich latach współpracowała m.in. z Moniką Brodką, Arturem Rojkiem i grupą Rita Pax. Wiosną miała rozpocząć trasę koncertową z Muńkiem Staszczykiem. Jako Kasai rok temu wydała natomiast swój debiutancki solowy album "Equals". Wokalistka, kompozytorka i multiinstrumentalistka była gościem audycji Uwierz w Muzykę

 

Foto: Jacek Poremba / BOKKA / Kuba Guzik

Jak Kasai zareagowała na trudną sytuacją związaną z odwołaniem wszystkich wydarzeń muzycznych i ograniczeniami wprowadzonymi przez władze? "Nie ukrywam, że początek był dość trudny. Miałam zaplanowanych kilka miesięcy koncertów z Muńkiem Staszczykiem. To miał być jego powrót, co było wyjątkowe. Te koncerty oraz kilka moich solowych zostały odwołane. I to nie było przyjemne zetknięcie się z rzeczywistością. Natomiast po jakimś czasie zdałam sobie sprawę z tego, że jest też pozytywna strona całej tej sytuacji. Mamy teraz możliwość skupienia się na pracy twórczej, kolaboracjach i wypowiedzi, która ma szansę wesprzeć ludzi w tym trudnym momencie. Poczułam, że to wyjątkowy czas na taką głębszą sztukę" - przyznaje Kasia Piszek.

I w tym właśnie czasie ukazał się singiel nagrany przez Kasai oraz Y - wokalistkę grupy BOKKA. "Rite of Passage" to artystyczna rekonstrukcja wydarzeń, które miały miejsce w 2018 roku w Tajlandii, gdy grupa młodych zawodników piłki nożnej i ich trener utknęli w zalanej jaskini Tham Luang. Utwór powstał w trakcie izolacji społecznej związanej z epidemią koronawirusa. To czas, w którym wielu ludzi może poczuć się, jakby byli zamknięci w ciasnej jaskini, skonfrontowani z własnymi demonami.

"Miałam taki spontaniczny pomysł, żeby skontaktować się z Y i zaproponować jej współpracę. Mamy zupełnie skrajny sposób śpiewania i inny pomysł na to. I pomyślałam, że to może być ciekawe zetknięcie się tych dwóch przestrzeni. Bardzo ucieszyłam się, że pomysł się jej spodobał. Tekst to jest pomysł Y. Ona obejrzała kilka miesięcy wrześniej film Toma Wallera pod tytułem Ocaleni, który opowiada o misji ratunkowej Tham Luang. Poczułam też, że to wyjątkowy moment, by tę historię opowiedzieć po swojemu" - tłumaczy Kasia.

Z Kasai rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

Posłuchajcie też wspólnej piosenki nagranej przez Y i Kasai "Rite of Passage".

Debiutancki solowy album Kasai "Equals" ukazał się w maju 2019 roku. Jak dziś patrzy na to wydawnictwo? "Jak kończyłam pracę nad debiutancką płytę, miałam takie poczucie, że debiutuje się tylko raz. I cieszyłam się ogromnie, że nie jestem tylko obserwatorem, ale też bardzo emocjonalnie przeżywam ten czas. Z perspektywy widzę, że rzeczywiście jest coś takiego, że ten moment jest wyjątkowy, bo otwiera zupełnie nową przestrzeń. To było bardzo potrzebne w moim życiu, żeby po prostu pewne rzeczy poukładać. I dzięki temu jestem też otwarta na współpracę z innymi. Tamta wypowiedź była dość introwertyczna, stricte dotycząca moich przemyśleń i moich przeżyć. A teraz widzę, że jest to pewien tranzyt do przestrzeni, którą mogę się podzielić z innymi" - ocenia Kasia Piszek.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: