Aktualności
23.04.2020

W maju ukaże się nowy album grupy Enej

Tegoroczna wiosna jest wyjątkowa dla olsztyńskiej grupy Enej. W ostatnich latach grali o tej porze kilkadziesiąt koncertów. Przymusowa przerwa od spotkań z publicznością oznacza dla zespołu nieplanowany oddech, ale też przełożenie premiery nowej płyty. O czym opowiadał na antenie Radia UWM FM Piotr Sołoducha.

Piotr Sołoducha przyznaje, że obecna sytuacja, która zmusza wszystkich do pozostania w domu, jest szczególnie bolesna dla muzyków zespołu Enej. "Kwiecień jest zwykle dla nas okresem intensywnego koncertowania. A teraz nie spotykamy się z zespołem, nie robimy prób, nie koncertujemy i realnie po prostu za tym tęsknimy. Na szczęście możliwości multimedialne pozwalają nam utrzymywać kontakt. Ale nie jesteśmy w stanie wirtualnie zrobić próbę. Mamy nadzieję, że dosyć szybko będziemy mogli wrócić do normalnego życia a przede wszystkim do spotkań z ludźmi. Ten moment uświadamia nam, jak bardzo jesteśmy uzależnieni od naszej pracy" - mówi lider olsztyńskiej grupy.

W kwietniu miał ukazać się też nowy album "A skiela Wy?". Premiera została jednak przełożona. "Płyta jest gotowa od a do z i czeka. To płyta z projektem folkowym. Łączymy na niej regiony Polski. Są piosenki od nas z Warmii przez Mazury, Mazowsze, Kaszuby, Kurpie i Ukrainę. Na razie data premiery jest przełożona, ponieważ nie jesteśmy w stanie zagrać żadnego koncertu i pojechać gdzieś o niej szerzej porozmawiać."

Na nowym albumie znajdzie się 15 utworów. "Są tam również dwie piosenki klasyczne zespołu Enej: Tak Smakuje Życie i Radio Hello w innych aranżacjach. Pierwszą z nich nagraliśmy z zespołem Džambo Aguševi Orchestra, z którym mieliśmy kiedyś możliwość zagrania koncertu w Rzeszowie. To ośmiu muzyków, sekcja dęta rodem z Bregovica. Mieszkają w Macedonii, więc nagrywali u siebie w domach. Robimy, co możemy, aby płyta ukazała się jak najszybciej. Trzymajmy kciuki, aby to było w maju. A na czerwiec szykujemy kolejny singiel - radosny numer na wakacje. Mam nadzieję, że będziemy już wtedy sie wszyscy cieszyć i pięknie korzystać z życia."

Z Piotrem Sołoduchą w Magazynie z Kulturą rozmawiała Justyna Bryszewska. Posłuchajcie!

Płytę "A skiela Wy?" zapowiadały dotąd dwa single: "Ostatni Raz" oraz "Kare Konie".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: