Aktualności
09.04.2019

Łukasz Majewski - Na prawo od Jiczyna

Choć na scenie piosenki literackiej debiutował kilkanaście lat temu, wydał trzy autorskie albumy i zdobył mnóstwo festiwalowych nagród... dopiero w tym roku wystąpił ze swoim recitalem w Olsztynie. Łukasz Majewski przyjechał na Warmię tuż przed premierą swojej kolejnej płyty "Na prawo od Jiczyna".

„Na prawo od Jiczyna” to zbiór jedenastu piosenek przetłumaczonych z języka czeskiego. Łukasz Majewski - znany przede wszystkim ze swoich autorskich utworów - postanowił wziąć na warsztat i przełożyć na język polski i swoją wrażliwość literacką (dodając też coś od siebie) utwory bardów zza południowej granicy naszego kraju. Tych mniej znanych. To: Vladimír Merta, Jan Burian, Michael Janík & Miroslav Paleček, Oldřich Janota, Vladimír Veit, Karel Plíhal, Slávek Janoušek, Vlasta Redl i Jaroslav Hutka.

"To jest wybór folkarzy i bardów czeskich - zazwyczaj starszych - którzy nie są znani w Polsce, a w Czechach cały czas są czynni i zbierają ogromną publiczność na swoich koncertach. Było wiele powodów, że skierowałem w ich stronę swoje oczy" - mówi Łukasz Majewski. "Chciałem przybliżyć tych Czechów, którzy są cudowni. Mają lekkość, nie ma tego spięcia, które widoczne jest czasami u nas. Mają luz a ich piosenki są ciekawą alternatywą dla tego, co robiłem do tej pory. Ale nie przestaję pisać swoich. To jest tylko odskocznia, jednorazowy projekt, który zakończyłem i teraz siadam znów do swoich piosenek."

Co łączy utwory wybrane na płytę z bogatego repertuaru czeskiej sceny piosenki autorskiej? "Wybierałem je tak, żeby były trochę moje. Żebym czuł frajdę tłumacząc je i śpiewając na scenie. Nie wybierałem tych piosenek tematycznie. Ale okazało się, że wszystkie są o uczuciach, o nas ludziach, o sytuacjach. Zawsze się śmieję, że my autorzy piszemy o trzech rzeczach: o przyjaciołach, miłości i o sobie. I te piosenki o sobie najbardziej lubimy. Wybrałem takie, które sam bym pewnie napisał, gdyby oni nie zrobili tego wcześniej"

Z Łukaszem Majewskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Płyta "Na prawo od Jiczyna" ukazała się 5 kwietnia. Patronem medialnym wydawnictwa jest Radio UWM FM. Więcej informacji o albumie znajdziecie na stronie Łukasza Majewskiego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: