Aktualności
25.03.2019

Portugalsko-polska wrażliwość

João de Sousa trafił do Polski przez... Londyn. Mieszka tu już kilkanaście lat - wcześniej we Wrocławiu, ostatnio w Warszawie. Jak udało mu się połączyć muzyczną wrażliwość naszego kraju i Portugalii? Przed koncertem w olsztyńskiej Galerii Sowa opowiedział nam o tym. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

"Gram dla publiczności, która niekoniecznie rozumie, co śpiewam.  Więc muszę dać jej też inne rzeczy niż tekst. To emocje. Ludzie są na to przygotowani i na szczęście wszystko jest dobrze" - mówi João de Sousa zapytany o to, jak odbierane są jego koncerty w Polsce. "Ludzie czują, że coś zmieniam na chwilę w ich głowach. To jest mój cel. Szczególnie w takich czasach, w których trudno jest się oderwać od tej szybkiej rzeczywistości. Chodzi o to, żeby mieli kontakt emocjonalny ze mną, ale też ze wszystkimi, którzy są na sali. Żeby poczuli, że uczestniczyli w czymś niepowtarzalnym."

Autorskie piosenki śpiewa i pisze w języku portugalskim. Ale sięga też po utwory polskojęzyczne. M.in. do tekstów Agnieszki Osieckiej. "Dużo słyszałem o Osieckiej. To bardzo duża i ceniona postać. Gdy przeprowadziłem się do Warszawy, w nowym mieszkaniu znalazłem dwa duże tomy jej poezji. I po prostu zacząłem czytać - także na głos. To było bardzo ciekawe, rytmiczne. Mój polski nie jest na wysokim poziomie. Ale spodobały mi się najprostsze, uniwersalne teksty. Szukałem takich tematów" - wspomina.

Choć do Olsztyna przyjechał z solowym recitalem, obecnie koncertuje z jazzowym trio w składzie: Marcin Spera (kontrabas), Sebastian Skrzypek (perkusja) i Filip Mikuła (fortepian). "Mamy podobną wrażliwość muzyczną i pozamuzyczną. Więc jest bardzo przyjemnie jeździć z nimi w trasę. Są spokojni, wrażliwi i lubimy pogadać ze sobą. To jest ważne!".

Z João de Sousa spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Jesienią 2018 roku ukazała się trzecia płyta João de Sousa - "Ideal". Posłuchajcie piosenki "Sonho" promującej krążek do której powstał także teledysk.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: