Aktualności
05.03.2019

Kamil Wicik - Sax Club pana Dyakowskiego

"To piękne doświadczenie, którego nigdy nie zapomnę" - mówi o pracy nad swoją nową książką Kamil Wicik. Dziennikarz muzyczny, który swoją przygodę z mikrofonem rozpoczynał w Radiu UWM FM opublikował niedawno wywiad-rzekę z ikoną trójmiejskiej sceny jazzowej - saksofonistą Przemkiem Dyakowskim.

"Sax Club to miejsce, które funkcjonowało w latach 90-tych i na początku XXI wieku w Gdyni. I to był taki klub, w którym raz w tygodniu spotykali się fani jazzu" - przypomina Kamil Wicik. "Natomiast Sax Clubem pana Dyakowskiego - tym książkowym - nazywamy wszystko to, co dotyczyło Przemka. To jego przyjaciele, fani, rodzina, dziennikarze, którzy się z nim stykają, ludzie, który z nim grali i z nim sympatyzują. W posłowiu do książki napisałem, że my mając Przemka możemy czuć się szczęściarzami, możemy czuć się wyróżnieni. Ten Sax Club to każdy z nas, każdy kto z nim obcuje. I to jest niesamowite, bo Przemek jest wspaniałą osobą, serdeczną... Takich osób już nie ma. Mimo, że w czerwcu skończy 84 lata, to gdyby tu był - od razu by Ci zaproponował przejście na Ty. Tak ma. Skraca dystans, jest człowiekiem bardzo serdecznym, wielu ludziom pomógł..."

Z Kamilem Wicikiem spotkał się Michał Napiórkowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

"Sax Club pana Dyakowskiego" to pełna anegdot opowieść o życiu zawodowym i prywatnym artysty wywodzącego się z ziemiańskiej rodziny o wielkich tradycjach. Dyakowski wspomina dzieciństwo w podkrakowskiej Masłomiącej i dorastanie w Zakopanem, współpracę z Piwnicą pod Baranami i odkrycie Ewy Demarczyk, koncerty w gdańskim Żaku, wyjazdy zagraniczne i występy z zespołem Rama 111, tworzenie gdańskiego Sax Clubu, animowanie jazzowej sceny w Trójmieście i współpracę z Radiem Gdańsk.

To także opowieść o przyjaźni i współpracy Dyakowskiego z innymi ikonami jazzu: Wojciechem Karolakiem, Adamem Makowiczem, Leszkiem Możdżerem, Maciejem Sikałą, Michałem Urbaniakiem czy Janem Ptaszynem Wróblewskim.



W pracy nad książką Kamilowi Wicikowi pomagał Mariusz Nowaczyński. Stworzyli pierwszą publikację dokumentującą nie tylko dokonania Przemka Dyakowskiego, ale także historię sceny muzycznej Trójmiasta.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: