Aktualności
06.08.2018

Harlem gra już 25 lat

Grupa Harlem świętuje w tym roku swoje 25-lecie. Jubileuszowy koncert z udziałem przyjaciół zespołu oraz jego byłych i obecnych muzyków odbył się 8 sierpnia w olsztyńskim Amfiteatrze. O historii kapeli i jej przyszłości z Krzysztofem "Dżaworem" Jaworskim rozmawiała Marta Wróblewska.

Jak marzenia zespołu z czasów jego początków przełożyły się na drogę grupy przez 25 lat jej istnienia? "Marzenia były takie, jak większości zespołów - gdzieś zaznaczyć się na mapie muzycznej naszego kraju i nie tylko. Co się udało, ponieważ pierwsza płyta została oceniona przez amerykańskie czasopismo Billboard bardzo wysoko. Byliśmy jedynym zespołem z tego rejonu Europy, który miał tę radość. To było niesamowite. Myśmy mieli nadzieję, mieliśmy w sobie dużo emocji, chęci wojowania i przekazywania tego, co w nas siedzi. Część z nas grała w innych formacjach, nawet o innych konotacjach muzycznych. I to powołanie Harlemu - z nazwą, która potem mnie wkurzała całe życie, bo była taka nie moja - już potem stała się taka moja i nasza" - wspomina Krzysztof "Dżawor" Jaworski.

Popularność Harlemu i sukces grupy to głównie zasługa jego i wokalisty - Ryszarda Wolbacha. "Burza wtedy była niesamowita. Rychu pisał znakomite teksty. Nam się wtedy chciało bardzo mocno spotykać, widzieć, próbować. Graliśmy często na Nagórkach. Mieliśmy klub Akant. Była Jarcyś Zdankiewicz (wspaniały olsztyński perkusista) i Stasiu Czeczot. To był początek zespołu. Potem po ładnych paru latach przyszedł Czarek Kaźmierczak - wspaniały klawiszowiec, hammondzista."

Drogi muzyków rozchodziły się. Dołączali kolejni. Najtrudniejszym chyba momentem było odejście w 2008 roku Ryszarda Wolbacha. Zastąpił go były wokalista Dżemu Jacek Dewódzki, ale na krótko. Jego miejsce zajął i do dziś śpiewa w Harlemie Jakub Weigel.

Obecnie Harlem pracuje nad swoim siódmym studyjnym krążkiem. O czym także opowiedział nam Krzysztof "Dżawor" Jaworski. Rozmawiała z nim Marta Wróblewska. Posłuchajcie!

Jubileuszowy koncert odbył się w środę 8 sierpnia w Amfiteatrze im. Czesława Niemena. Na scenia zespołowi towarzyszyli także byli muzycy grupy oraz goście: Maciej Balcar (Dżem), Michał Jelonek (Hunter), Marek Piekarczyk (ex-TSA) i Adam Wolski (Golden Life). "Mnóstwo ludzi, którzy towarzyszyli nam przez te 25 lat: producentów muzycznych, przyjaciół, ludzi, którzy robili teledyski, jeździli z nami samochodami, byli z zespołem przez te wszystkie lata. To olbrzymie przeżycie, duże emocje. Z niektórymi nie widzieliśmy się wiele lat. Oczywiście jesteśmy tacy sami młodzi i piękni, ale może zdarzyć się tak, że się nie rozpoznamy" - mówił przed występem rozemocjonowany Dżawor.

A to piosenka jubileuszowa a zarazem zapowiedź nowego albumu Harlemu.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: