Aktualności
18.07.2018

Polski jazz w starym stylu na Nocach (nie tylko) Bluesowych

Gwiazdą tegorocznej edycji zreformowanych Olsztyńskich Nocy (już nie tylko) Bluesowych był Jazz Band Młynarski-Masecki. 14 lipca przed koncertem grupy w Amfiteatrze im. Czesława Niemena z jej liderami Marcinem Maseckim i Janem Młynarskim spotkała się Marta Wróblewska. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Jazz Band Młynarski-Masecki debiutował fonograficznie w listopadzie 2017 roku albumem "Noc w wielkim mieście", odwołującym się do starej tradycji polskich orkiestr jazzowych międzywojnia. Na płycie znalazły się utwory swingowe (w większości nieznane), ale też wyjątkowe tanga, z których polscy kompozytorzy znani byli na całym świecie. Całe przedsięwzięcie skupione było wokół ducha postaci Adama Astona - najwybitniejszego przedwojennego polskiego śpiewaka rozrywkowego oraz Henryka Warsa - najważniejszego polskiego przedwojennego pianisty, aranżera i kompozytora.

"Janek jest odpowiedzialny z dobór repertuaru, ja wymyśliłem ten skład instrumentalny, czyli: trzy saksofony i sekcję rytmiczną. Chociaż Janek zaproponował tubę zamiast kontrabasu. Więc to w dużej mierze wspólny proces. Kiedy opracowywałem te utwory - w Argentynie pod palmą - postanowiłem sobie pozwolić na dość dużą swobodę, ale z dużym poszanowaniem dla tradycji i spojerzeniem w przeszłość. Aczkolwiek pozwalałem sobie też używać mojego osobistego języka muzycznego" - zdradza Marcin Masecki.

"Gramy już któryś miesiąc. To jest nowy zespół i my się uczymy tego języka" - dodaje Jan Młynarski. "Ten zespół też się zgrywa ze sobą cały czas. I myślę, że to jest proces, który będzie trwał. My sobie dajemy czas. Nie jest to zespół sezonowy. Mamy plany!".

Z Janem Młynarskim i Marcinem Maseckim spotkała się Marta Wróblewska. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Dodajmy, że już 27 lipca muzycy wydają kolejny album. Tym razem pod szyldem Młynarski-Masecki Jazz Camerata Varsoviensis wzięli na warsztat utwory śpiewane przed laty przez Mieczysława Fogga. Za projektem stoi Muzeum Powstania Warszawskiego i Wydawnictwo Agora. Na płycie, której aranżerem jest Marcin Masecki, a producentem muzycznym Jan Emil Młynarski, gościnnie zaśpiewają: Agata Kulesza, Joanna Kulig, Barbara Kinga Majewska, Szymona Komasa. To hołd dla Mieczysława Fogga, ale też opowieść o Polsce, Warszawie, etosie estradowym, o piosence, a więc także o ludziach, którzy je tworzyli.

O krążku „Fogg - pieśniarz Warszawy" artyści także opowiedzieli nam podczas rozmowy w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: