Aktualności
05.09.2017

L.U.C. - OGF 2017

To był jeden z najbardziej szalonych koncertów czwartej edycji Olsztyn Green Festivalu. L.U.C. z kilkudziesięcioosobową orkiestrą na scenie porwali publiczność zgromadzoną nad jeziorem Ukiel do wspólnej zabawy. O projekcie Rebel Babel Łukasz Rostkowski opowiedział Michałowi Napiórkowskiemu.

"Jestem strasznie wrażliwy na naturę i na zieleń. Ilekroć przejeżdżałem przez Olsztyn, zawsze sobie myślałem, że macie tu cudownie. Domy nad jeziorem sobie stoją. Duże miasto, gdzie są kina, teatry - wśród jezior" - nie ukrywał swojego zachwytu L.U.C., na którym wrażenie zrobiła także plaża i okoliczności festiwalowego koncertu. "To był piękny wieczór. Za naszymi plecami zachodziło słońce. Zrobił się piękny ciepły wieczór po paru dniach niezbyt fajnej pogody. Absolutnie - coś cudownego!"

Projekt Rebel Babel to coś więcej niż zespół i orkiestra. To sposób na komunikowanie się z publicznością. "To projekt, który przede wszystkim stawia sobie za cel dialog - wymianę poglądów, doświadczeń, stylów. To dosyć proste piosenki, ale mówimy o trudnych rzeczach. I jeszcze w trzech, czterech językach! Ludzie dopiero na koncertach rozumieją ten projekt. Po płytę nie każdy sięgał. A koncert na prostą energię. Radosną. Te orkiestry niosą moją ogromną siłę."

Do Olsztyna Łukasz zabrał z sobą orkiestrę z Wejherowa. Zespołów współpracujących z projektem Rebel Babel jest wiele. "Generalnie staramy się zawsze grać lokalnie z daną orkiestrą tam gdzie jedziemy. Mam nadzieję, że jak będziemy mieli jeszcze raz okazję to jakąś jedną z orkiestr olsztyńskich albo mazurskich, warmińskich uda się zaprosić i wciągnąć do projektu."

Rebel Babel to międzynarodowa, wielojęzykowa orkiestra orkiestr dętych - wkrótce być może największy zespół świata. To platforma spotkań muzyków, tekściarzy i kompozytorów z różnych regionów Europy. Celem projektu jest kreowanie dialogu, łączenie kultur i stylistyk, zawodowców i amatorów, przaśności i futuryzmu.

To także seria koncertów, performensów i fleszmobów, które poprzez muzykę mają nieść pozytywne wibracje do społeczeństwa, unowocześniać tradycje a także docierać do sfer wykluczonych z uczestnictwa w kulturze. "Chcemy udrażniać przepływ kultury europejskiej w duchu hip-hopu i funku docelowo miksując indywidualności brzmieniowe regionalnych orkiestr dętych z urokami werbalnymi różnych języków." - piszą na swojej stronie pomysłodawcy i założyciele projektu: John Feat. (Jan Eleński) i L.U.C. (Łukasz Rostkowski). Ich zaproszenie przyjęli m.in.: Mela Koteluk, Mesajah, Grubson, Hades, Joka, Małpa, Bisz, Promoe.

Jesienią 2016 roku ukazała się pierwsza płyta sygnowana nazwą Rebel Babel Ensemble - "Dialog I". "Ten projekt ma taką rolę. Pokazywać, że można rozmawiać i wskazywać na ogromną wartość dialogu. I to dialog rozumiany - jak to by się dzisiaj powiedziało - w jakiś lewacki sposób. Ale też konserwatywny - związany z myślą Jana Pawła II. Nie boimy się różnych przestrzeni, bo chodzi o to, żeby mówić o wartości w ogóle - dialogu, pokoju i szacunku do siebie."



Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z L.U.C.-iem. Spotkał się z nim Michał Napiórkowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: