Aktualności
24.02.2017

Fińscy bluesmani w Olsztynie

Fińscy bluesmani w Olsztynie

Koncert fińskiego duetu Micke Björklöf & Lefty Leppänen 11 lutego zainaugurował tegoroczny cykl Olsztyńskich Dobranocek Bluesowych. W sali kameralnej Amfiteatru Czesława Niemena w Olsztynie wystąpili artyści zaliczani do najwybitniejszych przedstawicieli skandynawskiego bluesa.

Micke&Lefty to akustyczny duet multiinstrumentalisty Micke Björklöfa i leworęcznego wirtuoza gitary Lefty Leppänena, który wykonuje szeroko pojętą muzykę blues i roots. Na codzień muzycy występują też w większym zespole - Micke Björklöf & Blue Strip, który istnieje już od 25 lat i jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli fińskiej sceny bluesowej. W ubiegłym roku zdobyli Finnish Blues Awards w kategorii piosenki roku, dwa lata temu - nagrodę dla najlepszego zespołu. Po raz pierwszy w Polsce wystąpili na Jesieni z Bluesem w 2016 r.

Ostatnia studyjna płyta zespołu - "Ain't Bad Yet" ukazała się w 2015 roku. Producentem albumu był znany i ceniony John Porter. Nagrania odbyły się w legendarnym Rockfield Studios w Walii, w którym m.in. zespół Queen nagrywał "Bohemian Rhapsody". "Myślę, że to tworzy pozytywną aurę. Wyobraź sobie, że jesteś w tym miejscu, w którym powstało tyle historycznych rzeczy. To inspiruje, na wiele sposobów." - mówił Micke.

Finowie nie próżnują i docierają ze swoim nordyckim bluesem nawet w najbardziej egzotyczne miejsca. "W tej chwili robimy kilkutygodniowy objazd jako duet. Potem będzie kilka rzeczy związanych z naszą pierwszą japońską wyprawą do Tokyo w kwietniu" - ujawnił nam Micke. Do Olsztyna zaś przyjechali po raz pierwszy. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy Karola Kotańskiego.

Z muzykami rozmawiał Karol Kotański.

Foto: Blues Olsztyn

Przyjaciele - stań się jednym z nich: