Aktualności
21.03.2024

"Twarze Jazzu" Mary Rumi

6 kwietnia olsztyńska publiczność będzie miała okazję wysłuchać na żywo piosenek z nominowanej przed rokiem do nagrody Fryderyk płyty  "Depressed Lady" Mary Rumi. Wokalistka zaprezentuje także swoje prace malarskie, z cyklu zatytułowanego "Twarze Jazzu". O czym opowiedziała Michałowi Napiórkowskiemu. Posłuchajcie!

Maria Rumińska od kilkunastu lat stanowi barwny element nie tylko olsztyńskiej sceny muzycznej. Od czasu pojawienia się w zespole Shannon w 2007 roku była kojarzona głównie z klimatami celtyckimi, czy szerzej folkowymi. Muzykę korzeni w nieortodoksyjnym wydaniu prezentowała również pod szyldem grup Hoboud, Sploty czy Suwarma. W ostatnich kilku latach dała się poznać bliżej jako wokalistka jazzowa. Za wydaną w 2022 roku debiutancką płytę "Depressed Lady" Mary Rumi została nominowana do nagrody Fryderyk w kategorii „Fonograficzny Debiut Roku – Jazz”. Na krążku znalazły się między inymi kompozycje jej ojca, legendarnego Zbigniewa Namysłowskiego. Z kolei jej brat Jacek Namysłowski wsparł ją jako aranżer i muzyk podczas sesji nagraniowej i występów na żywo.

Materiał z płyty "Depressed Lady" jeszcze nie wybrzmiał w pełnym wymiarze w naszym mieście. Stanie się to pierwszy raz na Olsztyńskiej Scenie Jazzowej Mirka Mastalerza przy ul. Gietkowskiej w sobotę 6 kwietnia. A towarzyszyć będą jej muzycy jazzowi: Jacek Namysłowski, Mateusz Kaszuba, Michał Kapczuk i Patryk Dobosz. Tego dnia Mary Rumi zaprezentuje również swoje prace malarskie z cyklu zatytułowanego "Twarze Jazzu". To graficzny hołd dla kobiecej sceny muzyki jazzowej na świecie, wśród prac nie zabraknie jednak męskiego pierwiastka.

Podczas wizyty w Radiu UWM FM artystka ze swadą i humorem opowiedziała nie tylko o koncertowym projekcie Depressed Lady i inspiracjach malarskich, ale również m.in. o działalności solowej i z obchodzącym jubileusz 30-lecia zespołem Shannon.

Posłuchajcie rozmowy Michała Napiórkowskiego!

"Depressed Lady" to pierwszy, wspólny projekt rodzeństwa Namysłowskich – Mary Rumi i Jacka Namysłowskiego. Cały repertuar, pochodzący z albumu Depressed Lady został zaaranżowany przez brata Mary. Wśród piosenek znajdziemy utwory Zbigniewa Namysłowskiego, z tekstami różnych autorów, w tym: Wojciecha Młynarskiego (Kocham się w poecie), Agnieszki Osieckiej (Wyszłam z domu, nie wróciłam), Jana Wołka (Zmęczona miłość) i Ryszarda Grońskiego (Sprzedaj mnie wiatrowi), jak również autorskie kompozycje Mary Rumi i Jacka Namysłowskiego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: