Aktualności
14.03.2024

Z miłości do muzyki, czyli 7 lat Dżemu z Elektronów

Olsztyński kolektyw Dżem z Elektronów podsumowując kolejny rok działalności zaprasza na piątą odsłonę imprezy Uncertainty Principle. Wydarzenie odbędzie się w klubie Futro w sobotę 23 marca. Z tej okazji radiowe studio odwiedziło dwóch dżemowych aktywistów: Jacek K. Śleszyński (YCK) i Filip Ordon (połowa duetu Hypothesis). Posłuchajcie rozmowy Michała Napiórkowskiego!

Założycielem grupy fanów muzyki elektronicznej chcących wykonywać ją kolektywnie, na żywo i podczas swobodnych improwizacji był Dąber, czyli Paweł Dąbrowski. Przez siedem lat jam sessions odbywały się w wielu różnych lokalach w Olsztynie: Mchu, Pijanej Czapli, Lesie, Sarpie, a obecnie w Futrze.

"Głównie chodziło o miłość do muzyki" - tłumaczy Jacek, jednocześnie zaznaczając, że grupa jest otwarta na nowych członków. Również tych zupełnie "zielonych". "Sama inicjatywa Dżemu zrodziła wielu twórców, którzy obecnie grają, pojawiają się na scenie" - dodaje.

Takim dzieckiem cyklu jest właśnie Filip. Jak wspomina: "Jakieś pięć lat temu pojawiłem się na jednym z ostatnich Dżemów w Mchu. Było to dla mnie zupełnie coś nowego. Szybko złapałem bakcyla, nawet nie mając instrumentu. Po jakimś czasie kupiłem swój pierwszy syntezator, parę miesięcy później drugi".

W ubiegłym roku Dżem z Elektronów znalazł nowe miejsce swojej działalności. "Futro nas zrzeszyło" zauważa Jacek, mając na myśli całe środowisko tzw. Elektronicznego Olsztyna. "Tam są ludzie, którzy nas rozumieją, mają dobry sprzęt, mogą nas fajnie nagłośnić" - podkreśla.

Podczas wizyty w studiu Jacek i Filip opowiedzieli pokrótce o sprzęcie i oprogramowaniu, z którego korzystają. Przedstawili też wykonawców Uncertainty Principle vol. 5 i zapowiedzieli wyjątkowy konkurs, w którym do wygrania będą nietypowe fanty związane z Dżemem i Elektronicznym Olsztynem.

Posłuchajcie rozmowy Michała Napiórkowskiego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: