Aktualności
12.02.2024

Piotr Banach: Wirus trochę mi skasował pamięć

Duet BAiKA tworzą Piotr Banach i Katarzyna "Kafi" Figaj. Są parą na scenie i w życiu. Debiutowali w 2015 roku singlem "Jeśli tylko to będzie możliwe". A w 2023 roku ukazał się ich najnowszy album - "Zdecydowana mniejszość". O pracy nad nią i kolejnych planach opowiadali w studiu Radia UWM FM.

Wszystkie działania duetu BAiKA podporządkowane są idei Do It Yourself (DIY, zrób to sam). Sami produkują swoje płyty, okładki płyt, teledyski, dbają o promocję, koncerty, itp. Stawiają na autentyczność i szczerość. Dzięki dwuosobowej formule grywają zarówno w bardzo małych, kameralnych klubach, a nawet w domach i ogrodach, na średnich scenach, oraz na dużych festiwalach takich jak Jarocin Festiwal czy Pol'and' Rock. Nie ma jednoznacznej nazwy dla gatunku muzycznego, który reprezentują. Jest w nim wiele różnych inspiracji - od elektroniki, reggae, punk rocka, bluesa, które wnosi Piotr Banach, po pop, muzykę taneczną lat osiemdziesiątych, klasyczny rock i melodyczność Disneya, które wnosi Kafi.

Nowy album "Zdecydowana mniejszość" ukazał się 26 kwietnia 2023 roku. Muzycznie różni się od poprzedniego krążka "Byty zależne". Dlaczego? "Wirus trochę mi skasował pamięć. To wpłynęło ożywczo na moją pracę z muzyką. Pewne rzeczy osłyszałem na nowo. Użyłem innych instrumentów, sięgnąłem do innych pokładów swojej wrażliwości - tam gdzie Kaficzek mnie popychał od lat a ja miałem blokadę, bo miałem swoje przyzwyczajenia. Ten wirus spowodował, że zapomniałem o nich, więc weszliśmy na inny etap naszej działalności" - tłumaczy Piotr Banach.

Jak powstawała płyta? O czym opowiada? I czy duet planuje już kolejny wydawniczy krok? Z Piotrem Banachem i Katarzyną Figaj spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Duet BAiKA wystąpił 9 lutego w olsztyńskiej Galerii Sowa. Dzień wcześniej grupa opublikowały kolejny klip do piosenki z płyty "Zdecydowana mniejszość".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: