Aktualności
02.11.2023

Jubileusz Shannona, Mary Rumi solo i misteryjne ujawnienie Suwarmy

Mary Rumi, Małgorzata Makowska, Marcin Rumiński j Jacek Fedkowicz to trzon etniczno-misteryjno-akustycznego składu Suwarma. Wcześniej muzycy dali się poznać z występowania w takich grupach jak Shannon, Hoboud, Sploty czy Krive. Pierwszy raz z nowym muzycznym połączeniem Suwalszczyzny, Warmii oraz Mazur można było obcować podczas IV Festiwalu Wielu Kultur w Barczewie w lipcu tego roku.

"Suwarma jest elastyczna jako skład. Jest nas czwórka lub trójka. Repertuar składamy za każdym razem z rzeczy, które na dane wydarzenie się nadają. Nie jest tak, że Suwarma ma własny repertuar grany zawsze. Reagujemy na to kiedy się gra, po co i dla kogo" - mówi Mary Rumi.  

Drugim ujawnieniem scenicznym Suwarmy będzie zaduszkowy koncert w Domu Mendelsohna w Olsztynie w piątek 3 listopada.

"Chcemy pożegnać odległe kultury, z których się między innymi składamy. W pewnym sensie kultury muzyki etnicznej na naszych terenach są już dla nas bardzo odległe. Nieliczni ludzie czują, że to jest aktualne. Z perspektywy cywilizacyjnej możemy już tylko oddawać hołd ludziom składającym się na przeszłe kultury." - tłumaczy Mary Rumi,a Małgorzata Makowska dodaje: "To dobry czas, by zatrzymać się w biegu codziennym i zastanowić się jak dużo różnych kultur miało wpływ na to kim jesteśmy".

Podczas rozmowy w studiu Radia UWM FM obszernie został poruszony również temat przyszłorocznego jubileuszu grupy Shannon. W związku ze swoim 30-leciem czołowy przedstawiciel muzyki celtyckiej w Polsce i nie tylko rusza w trasę koncertową. Oprócz tego po 8 latach od wydania poprzedniej płyty, ukaże się nowy krążek Shannona. Jego pierwszą odsłonę usłyszmy już 11 listopada. W tym roku również Mary Rumi zaprezentuje kolejnego singla z drugiej solowej płyty, o czym wspomina w rozmowie.

Posłuchajcie wywiadu Michała Napiórkowskiego.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: