Aktualności
15.05.2023

Różanek: Całe nasze życie to taka płyta krótkogrająca

19 maja ukaże się pierwszy solowy album Olka Różanka - "Płyta krótkogrająca". Wokalista i autor (znany dotąd m.in. z zespołów Chorzy oraz Rykoszpept czy współpracy z projektem Ludzie Mili) nagrał krążek składający się z siedmiu piosenek opowiadających o wojnie, miłości, rozstaniach - opisywanych z różnych perspektyw. Posłuchajcie rozmowy Piotra Szauera.

 

"Niby krótkogrająca, a w głowie się nie mieści. Tematyka oscyluje wokół szerokopojętych relacji międzyludzkich, zaś w warstwie muzycznej płyta ciekawie łączy brzmienia współczesne z nowoczesnym żywym graniem" - tak opisuje swój solowy debiut Olek Różanek. Płytę zapowiadały już trzy single: "Carnegie Hall" (klip do tej piosenki został nagrodzony na California Music Video Awards) "Pożary" oraz "Dajmy sobie rok". Ten ostatni to przejmująca muzyczno-słowna opowieść o małych ludzkich tragediach w cieniu wielkich dramatów świata.

"Ta moja płyta krótkogrająca to podsumowanie całkiem niedawnego czasu mojego życia. Piosenki łączy temat rozstania - spojrzenia na ten temat z różnych perspektyw, przypatrzenie się temu z różnych stron. A możemy to zrobić, gdy poznajemy troszkę lepiej siebie. Natomiast drugi temat podsunął mi autor okładki płyty - Piotr Depta-Kleśta, bardzo znany ilustrator i plakacista, który zdobywa nagrody na całym świecie. Z jednej strony są na niej ludzie, którzy się wylegują a potem jest mur a za nim... czołgi. I tak powstała piosenka Dajmy Sobie Rok, która jest kolejną rozprawą o jakimś rostaniu, ale patrząc na ten temat przez pryzmat wojny, która trwa już od ponad roku" - tłumaczy Olek Różnanek.

Tytuł albumu z jednej strony nawiązuje do tego, że składa się on jedynie z siedmiu piosenek. Ale ma też drugie, a może i trzecie dno. "Te perypetie życiowe i nasze wszystkie znaki zapytania to jest taka trochę właśnie płyta krótkogrająca. Całe nasze życie to taka płyta krótkogrająca. I jeszcze miałem taką myśl niedawno, że... życie jest tak krótkie, że aż długie. To taki paradoks. Z jednej strony czas nam strasznie ucieka i robi nas w konia. A z drugiej - jak się cofniemy w czasie i wrócimy do jakiegoś wspomnienia, wydaje się, że to było miliony lat temu. I ta płyta jest na chwilę."

Z Olkiem Różankiem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 

Różanek wydał cztery albumy pod szyldem Chorzy i po jednej płycie z grupami Ludzie Mili oraz Rykoszept. Występował gościnnie u Pięć Dwa Dębiec, Soboty, Banacha, Bubliczków i Iksów. Od niedawna pisze także teksty Joannie Kołaczkowskiej,  a za współautorstwo na krążku "40" Piotra Cugowskiego otrzymał też Złotą Płytę.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: