Aktualności
25.10.2022

Łukasz Jędrys wygrał konkurs 58. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie

Łukasz Jędrys zwyciężył w konkursie 58. Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie. Główną nagrodę jury przyznało mu za dwie autorskie piosenki: "List z Buczy" oraz "Iskra". To kolejny duży sukces olsztynianina, który pięć lat temu wygrał Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe "Śpiewajmy Poezję".

Foto: Patrycja Długosz / Studencki Festiwal Piosenki

Do tej pory największym sukcesem Łukasza Jędrysa było zdobycie Nagrody Głównej im. Agnieszki Osieckiej dla Najwybitniejszej Indywidualności 44. Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję" w Olsztynie w 2017 roku. W kolejnych latach rzadziej pojawiał się już na konkursowej scenie. Jednak na początku 2022 roku zdecydował się towarzysko pojechać do Elbląga i wystartował w XXIV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Słowa „...czy to jest kochanie?". Zdobył tam Grand Prix i nominację na Studencki Festiwal Piosenki. W Krakowie wystąpił już piąty raz.

"Pierwszy raz pojawiłem się tam w 2011 roku - jeszcze jako kompletnie nieopierzony młody student. Ta edycja była zdecydowanie najwspanialsza dla mnie" - mówił na antenie Radia UWM FM. "W tym roku Studencki Festiwal Piosenki trwał pięć dni. Było kilka towarzyszących koncertów, co bardzo mi się podobało. Były takie lata, kiedy obawialiśmy się, jak historia tego festiwalu się potoczy. Na szczęście jakoś daje sobie radę."

Jak przyjął werdykt jury? "Byłem zaskoczony samym zaproszeniem do koncertu laureatów. Nie spodziewałem się, że zdobędę główną nagrodę za moje autorskie piosenki. Ale bardzo się z tego cieszę!".

Z Łukaszem Jędrysem rozmawiał Piotr Szauer. Posłuchajcie!

WERDYKT 58. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie

Jury w składzie:
Jarosław Wasik – przewodniczący
Iwona Loranc
Aleksander Nowacki
Miłosz Wośko
Jan Poprawa

po wysłuchaniu 21 wykonawców zakwalifikowanych do udziału w konkursie 58. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie postanowiło przyznać następujące nagrody:

I nagrodę wysokości:
- 5000,00 zł ufundowaną przez Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego
- 1000 euro ufundowaną przez Stowarzyszenie SAWP
otrzymuje Łukasz Jędrys.

II nagrodę wysokości:
- koncert o wartości 4000,00 zł - ufundowaną przez Krakowskie Forum Kultury otrzymuje Sandra Mika.

III nagrodę wysokości:
- koncert o wartości 3000,00 zł - ufundowany przez Instytut Sztuki  otrzymuje Andriej Kotin & Załoga.

IV nagrodę:
w postaci sesji nagraniowej w studiu nagrań w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu – ufundowaną przez Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu otrzymuje Inga Żebrowska.

Na tym protokół zakończono i podpisano.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: