Aktualności
11.03.2022

Na Ukrainie czy w Ukrainie? - wyjaśnia językoznawca z UWM

Na Ukrainie czy w Ukrainie? Wielu z nas zastanawia się w ostatnich dniach - która z form jest poprawna? I dlaczego jedna zaczęła wypierać w przekazie medialnym drugą? Na te pytania podczas specjalnego wykładu online odpowiadał prof. Mariusz Rutkowski - dyrektor Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

 

Prof. Mariusz Rutkowski zapytany o to, która z form - "na Ukrainie" czy "w Ukrainie" - jest poprawna, odpowiada krótko: "Obie formy są poprawne. Jedna z punktu widzenia systemu a druga - tradycji użycia.  Reguła nakazuje łączenie nazw państw z przyimkiem: w. System językowy sugerowałby więc prymat formy: w Ukrainie i do Ukrainy. Jednak obserwując użycie języka polskiego wiemy, że mamy pewne wyjątki. Raczej słyszymy konstrukcję: na Ukrainie (podobnie jak: na Litwie, na Białorusi, na Słowacji, na Węgrzech czy na Łotwie."

W ostatnich tygodniach w mediach zaobserwować można, że dziennikarze czy politycy mówią o wojnie w Ukrainie. Chcąc podkreślić, że mają na myśli niezależne, autonomiczne państwo. "Rzeczywiście jest tak, że kiedy mówimy o pewnych całościach, obiektach samodzielnych - używamy kontrukcji: w. Tak jest np. w odniesieniu do nazw miast. Natomiast jeżeli używamy konstrukcji na, może pojawić się taka myśl, że chodzi o jakiś obiekt niesamodzielny. Dlatego jeśli ktoś chce świadomie podkreślić, że myśli o tym kraju, jako o kraju samodzielnym - z punktu widzenia systemu języka może używać konstrukcji: w Ukrainie i do Ukrainy."

Z prof. Mariuszem Rutkowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Wykładu zatytułowanego "Na Ukrainie czy w Ukrainie" możecie wysłuchać na stronie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: