Aktualności
16.02.2022

Dzień Nauki Polskiej na UWM

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie włącza się w obchody Dnia Nauki Polskiej. Specjalne wydarzenia z tej okazji zaplanowano w formie online - 18 i 19 lutego. Szczegóły zdradził nam prof. Stanisław Czachorowski z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Dzień Nauki Polskiej obchodzony jest od niedawna, bo od 2020 roku. To święto państwowe upamiętniające dokonania polskich naukowców i ich dążenia do poznania prawdy. Jego data jest związana z przypadającą 19 lutego rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.

"Olsztyn nie mógłby nie brać w tym udziału! Robimy to już drugi raz" - mówił w studiu Radia UWM FM prof. Stanisław Czachorowski, koordynujący obchody Dnia Nauki Polskiej na UWM. "Robimy to w ramach projektu Spotkania z Nauką. Święto jest doskonałym pretekstem, żeby porozmawiać o nauce. A można o niej mówić nieustanie i pokazywać, że jest przydatna w życiu codziennym. Przygotowaliśmy trzy webinaria. Zapraszamy też na wystawę online - Patroni kortowskich ulic."

Z prof. Stanisławem Czachorowskim rozmawiał Piotr Szauer.

W wydarzenia zaangażowało się Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM Kortosfera. Webinaria odbędą się na platformie ClickMeeting (zgłoszenia należy przesyłać na e-mail: stanislaw.czachorowski@uwm.edu.pl)

 

18 lutego 2022 (piątek)

godz. 11:00

dr hab. Anna Biedunkiewicz (Katedra Mikrobiologii i Mykologii, Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie) - MYCOREVOLUTION, czyli jak grzyby podbijają świat nauki

transmisja na You Tube https://youtu.be/mEtmabmtZs0

 

19 lutego 2022 (sobota)

godz. 10:00

dr hab. Małgorzata Ruszkiewicz-Michalska (Instytut Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk, Katedra Algologii i Mykologii, Wydział Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego) - Żywią i bronią, czyli o związkach symbiotycznych fungi z florą i fauną
 
transmisja na You Tube https://youtu.be/eU2QD1xNPtA
 
godz. 11:00
 
dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM (Katedra Ekologii i Ochrony Środowiska, Wydział Biologii i Biotechnologii UWM w Olsztynie) - Ewolucja człowieka - czy zastąpią nas awatary i świat z Cyberiady?
 
transmisja na You Tube https://youtu.be/DyVlFpprGfg

 

Organizatorzy zapraszają także na wystawę online pt. "Patroni kortowskich ulic".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: