Aktualności
13.10.2021

Kolejni studenci z Lwowskiej Politechniki rozpoczynają studia na UWM

Czworo studentów Uniwersytetu Narodowego „Lwowska Politechnika” przyjechało w tym roku do Olsztyna, by w ramach realizowanej od lat współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim studiować politologię na Wydziale Nauk Społecznych. Na początek zdali egzamin z języka polskiego.

 

"Studenci z Politechniki Lwowskiej przebywają w naszym Uniwersytecie w ramach programu podwójnych dyplomów. Są to studenci studiów licencjackich. Przyjechali tu na trzy semestry. Nie płacą za studia. Pokrywają koszty akademika, wyżywienia i ubezpieczenia, co jest bardzo ważne zwłasza teraz w sytuacji COVID. Muszą też mieć szczepienia wszystkie, które są tutaj wymagane lub zaświadczenia o tym, że nie mogą być szczepieni" - mówi prof. Teresa Astramowicz-Leyk z Instytutu Nauk Politycznych UWM w Olsztynie.

Studia na UWM odbywają w języku polskim. Dlatego już na wstępie zdawali egzamin sprawdzający. "Młodzież z Ukrainy jest wyjątkowo zdolna, pracowita i odpowiedzialna. I oni bardzo szybko uczą się języka polskiego. To dodatkowy atut tych studiów, które dają możliwość poznania kultury, tradycji i obyczajów polskich. A lepsza znajomość języka polskiego jest dodatkową korzyścią, bo mogą znajdować pracę w firmach polskich lub z kapitałem polsko-ukraińskim."

Lwowska Politechnika bardzo ceni sobie współpracę z UWM. "Ta współpraca jest w Politechnice Lwowskiej stawiana za wzór współracy międzynarodowej. Oprócz podwójnych dyplomów organizujemy też polsko-ukraińskie fora naukowe. Odbyło się już sześć edycji. Mamy też inne seminaria i konferencje tematyczne. Udało isię już zorganizować ponad 20 staży - głównie dla pracowników Lwowskiej Politechniki u nas w Olsztynie. Ale także nasi pracownicy i doktoranci odbywają staże naukowe we Lwowie. Mamy też dwa projekty badawcze."

Posłuchajcie też, co powiedzieli nam sami studenci, którzy przyjechali w tym roku studiować na UWM.

Relację przygotowali Michał Orłowski i Dariusz Witkowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: