Aktualności
07.10.2021

Studencka wystawa grafiki w kortowskiej Starej Kotłowni

W kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" oglądać można wystawę przygotowaną przez studentki magisterskiej pracowni artystycznej Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Magdalenę Boduszek, Katarzynę Słabińską i Annę Stepnowską.

 

To prezentacja trzech różnorodnych postaw twórczych w dziedzinie grafiki. Od brutalnych przedstawień w technice offsetu autorskiego Magdaleny Boduszek, podejmującej motyw walki, przez autorskie eksploracje narracji rysunkowych w komiksach i litografiach Katarzyny Słabińskiej do onirycznych kotów Anny Stepnowskiej.  Prace powstały w pracowni grafiki warsztatowej Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie pod opieką prof. Aleksandra Woźniaka.

"Studentki bardzo twórczo podeszły do tematu grafiki. Ta wystawa prezentuje trzy odrębne osobowości i postawy twórcze" - mówił wykładowca. "U mnie w pracowni studenci kształcą się nie tylko w zakresie technicznym, ale też w zakresie twórczości samej w sobie. Dlatego prace zaprezentowane na tej wystawie są odzwierciedleniem postaw twórczych."

O swoich pracach opowiedziały nam także same autorki. A rozmawiał z nimi Piotr Szauer. Posłuchajcie!

 

Wernisaż odbył się 6 października. A otworzył go m.in. Dziekan Wydziału Sztuki. "Inaugurujemy rok akademicki, ale także kulturalny. Wykładowcy naszego wydziału prezentują swoje dzieła nie tylko w Olsztynie, regionie, ale także za granicą. Te prace zdobywają nagrody w prestiżowych konkursach. W tej chwili staramy się nadrabiać to, co zabrał nam ostatni rok" - mówił prof. Benedykt Błoński. "Galeria w Starej Kotłowni funkcjonuje już siedem lat - dzięki przychylności władz rektorskich. Chylę czoła, bo zrozumienia z jakim spotykamy się jeżeli chodzi o sztukę inne uniwersytety mogą nam pozazdrościć!"

Dodajmy, że w czwartek 7 października w odbyła się także uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W auli teatralnej Wydziału Humanistycznego prezentowane były prace studentów i absolwentów. Wystąpili tam również studenci z Instytutu Muzyki - laureaci nagrody "IMperfect 2021".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: