Aktualności
13.09.2021

Absolwenci UWM znów mogli spotkać się w Kortowie

Tradycyjnie w drugi weekend września w Kortowie świętowano Dzień Absolwenta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Miasteczko akademickie odwiedziło w tym roku około 200 osób. Najstarszy uczestnik spotkania ukończył studia w Akademii Rolniczo-Technicznej w 1957 roku.

 

Przed rokiem - z uwagi na ograniczenia związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2 - zrezygnowano ze spotkania absolwentów olsztyńskich uczelni w Kortowie. W tym roku w miasteczku akademickim pojawiło się około 200 osób. "Zorganizowaliśmy sześć zjazdów. Najstarszym absolwentem był pan dr Wieczorkiewicz, który ukończył studia w 1957 roku. Następny był rocznik 1967, 1968, 2001 i 2006" - mówi dr inż. Bolesław Pilarek, prezes Stowarzyszenia Absolwentów UWM.

W tegorocznym Dniu Absolwenta udział wzięli m.in. Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. Jerzy Przyborowski, Prorektor ds. studenckich prof. Sławomir Przybyliński, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Zastępczyni Prezydenta Olsztyna Ewa Kaliszuk. Dla gości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca "Kortowo". Tradycyjnie też w Promenadzie Absolwentów przy kortowskiej plaży odsłonięta została pamiątkowa tablica. "Kolejna tablica jest hołdem dla studentów, którzy w 1956 solidaryzując się z walczącym narodem węgierskim zbierali pieniądze, oddawali krew i organizowali wiece solidarnościowe. Postanowiliśmy ich uczcić."

Z Bolesławem Pilarkiem sportkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Tegoroczny Dzień Absolwenta świętowano w Kortowie 11 września. Podczas wydarzenia w auli prof. Kotera uhonorowano także osoby zasłużone dla Stowarzyszenia Absolwentów UWM w Olsztynie. Specjalną statuetkę z okazji jubileuszu swojego 50-lecia odebrali przedstawiciele Zespołu Pieśni i Tańca "Kortowo".

Przyjaciele - stań się jednym z nich: