Aktualności
22.04.2021

Zielony UWM jeszcze bardziej eko

W jaki sposób Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie dba o środowisko naturalne? Od lat na uczelni realizowana jest idea "Green University". Ale działań na rzecz ochrony przyrody i klimatu podejmowanych jest więcej. O czym opowiedział nam Rektor prof. Jerzy Przyborowski.

Kortowo jest znakomita wizytówką miasta. W zielonym kampusie akademickim na każdym kroku widać jednak także działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego. Wszystko zaczyna się od badań prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

"W Uniwersytecie od dawna prowadzone są badania naukowe, które wpisują się w ideę green university. W strukturach uniwersytetu  funkcjonuje jednostka ogólnouczelniana - Centrum Biogospodarki i Energii Odnawialnych. Skupia naukowców z wielu wydziałów, którzy zajmują się tą tematyką i realizuje bardzo duże, strategiczne projekty w partnerstwie z naukowcami z Europy" - tłumaczy Rektor UWM prof. Jerzy Przyborowski.

W ostatnich latach termomodernizacji zostało poddanych dziewięć uczelnianych budynków. "Kolejnych dwanaście jest planowanych do tych samych działań. To kompleksowa termomodernizacja, co przynosi bardzo pożyteczne efekty. Oszczędności jakie wynikają z tego to rocznie blisko 3 miliony złotych. Zastąpiliśmy także źródło grzewcze. Przed laty był to węgiel. Dzisiaj już nie mamy takich kotłowni. Wszystkie kotłownie na terenie uniwersytetu funkcjonują na bazie palletu drzewnego. To materiał ekologiczny."

Uniwersytet dba także o bioróżnorodność na terenie kampusu. Widać to choćby w kortowskim parku czy w okolicach budynku rektoratu. W strategię rozwoju Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie na lata 2021-2030 wpisana została nowa idea - "paperless university". Czego dokładnie dotyczy i w jaki sposób będzie realizowana? "Choć nazwa odnosi się bezpośrednio do zmniejszenia biurokracji i wykorzystania papieru, przez te działania mamy również zamiar zminimalizować wykorzystanie tonerów do drukarek. Jeśli zastosujemy centralny nadzór nad wydrukami na całej uczelni, szacujemy, że na samych tonerach będziemy w stanie oszczędzić około miliona złotych w skali roku, natomiast jeżeli chodzi o papier - około 200 tysięcy złotych. Pozwoli to nam zmniejszyć zużycie papieru o około 50 ton rocznie. A papier to lasy. Chcemy też wykorzystywać papier z recyclingu."

Kolejnym elementem tych działań ma być wdrożenie systemu elektronicznego zarządzania dokumentami. Początkowo testowany będzie on w administracji centralnej - czyli w rektoracie. "Chcemy również wprowadzić troszeczkę inny system zarządzania energią, jeśli chodzi o wykorzystanie komputerów - poprzez wygaszanie ekranów. Według szacunków możemy w ten sposób zaoszczędzić więcej niż 20 procent energii na zasilanie komputerów."

Z Rektorem UWM prof. Jerzym Przyborowskim spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysluchania rozmowy!

Uczelnia chce także zachęcać studentów i pracowników do zdrowego trybu życia. M.in. poprzez program KortoSport. "Aby wszyscy mogli w łatwiejszy sposób wykorzystywać naszą infrastrukturę sportową" - podkreśla Rektor UWM. W program miejski wpisuje się natomiast hasło: Rowerem po kampusie. "Oszczędzamy w ten sposób środowisko naturalne poprzez ograniczenie przejazdów samochodami. Chcielibyśmy wprowadzić elektromobilność. To jest przyszłość, ale już w tej chwili o tym myślimy i to też jest zapisane w strategii rozwoju."

Strategia rozwoju uczelni zwraca także uwagę na oszczędzanie wody - choćby poprzez wykorzystanie wody opadowej i wody szarej - oraz zakładanie instalacji fotowoltaicznych.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: