Aktualności
19.02.2021

W Dniu Nauki Polskiej rozmawialiśmy z naukowcami z UWM

19 lutego obchodziliśmy Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji w całym kraju - także na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie - zaplanowano wiele wydarzeń. Na specjalne prelekcje oraz pokazy online zaprosili naukowcy z Wydziału Biologii i Biotechnologii. A my pytaliśmy - m.in. o najnowszą misję na Marsa i o to, czego życzą sobie naukowcy.

19 lutego to także data urodzin Mikołaja Kopernika. "To postać, która zmieniła nasz ogląd świata. Trzeba przypomnieć, że hipoteza heliocentryczna, którą przedstawił w swoim dziele O Obrotach wydanym w 1543 roku, zmieniła zupełnie spojrzenie na otaczający nas świat. Dopiero kilkadziesiąt lat po śmierci Kopernika ona trafiła pod strzechy i stała się popularna. Wcześniej była tylko ciekawostką matematyczną" - przypomina dr hab. Leszek Błaszkiewicz z Wydziału Geoinżynierii UWM w Olsztynie.

Z naukowcem związanym także z olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym rozmawialiśmy o najnowszej amerykańskiej misji na Marsa. "To misja ewidentnie związana z planami podboju Marsa. Ten łazik, który tak dumnie wylądował i ruszył w drogę, po to, żeby badać okolicę krateru i deltę rzeki, on tak naprawdę chce to miejsce dokładnie zmapować, żeby przyszli astronauci nie lądowali tam na ślepo."

Z drem hab. Leszkiem Błaszkiewiczem spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

O wydarzeniach przygotowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii opowiedział nam prof. Stanisław Czachorowski. Naukowca zapytaliśmy także o to, czego można życzyć polskim badaczom. "Wolności, swobody do badań, większych funduszy, większego otwarcia na środowiska pozaakademickie. Razem możemy dużo zrobić. Bo nauka jest dla każdego" - przekonywał na antenie Radia UWM FM.

Dzień Nauki Polskiej to polskie święto państwowe obchodzone 19 lutego, poświęcone upamiętnieniu dokonań polskich naukowców i ich dążeń do poznania prawdy. Jego data jest związana z rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika - wybitnego polskiego astronoma z Torunia.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: