Aktualności
19.11.2020

30-lecie Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie

Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie świętuje w tym roku swoje 30-lecie. Jednym z elementów obchodów jubileuszu miała być wystawa "Rzeczywistość i wyobraźnia". Z wiadomych przyczyn została jednak odwołana. Co planują artyści z UWM? Posłuchajcie!

Wystawa  "Rzeczywistość i wyobraźnia" miała być prezentowana w galerii Biura Wystaw Artystycznych w Olsztynie od 19 listopada do 13 grudnia. Plany pokrzyżowało jednak zamknięcie placówek kulturalnych spowodowane pogorszeniem się sytuacji epidemicznej w kraju.

"Mieliśmy zorganizować wystawę wszystkich naszych pracowników oraz zaproszonych gości - tych, którzy kiedyś z nami współpracowali. Niestety wystawa odbyć się nie może. Ale mamy nadzieję, że w przyszłości to nadrobimy" - tłumaczy dyrektor Instytutu Sztuk Pięknych UWM w Olsztynie prof.  Violetta Kulikowska-Parkasiewicz. "Nasze święto zostało bardzo przyćmione sytuacją pandemiczną. Trzymamy się jak możemy, żeby zachować optymizm chociaż w jakimś procencie. Mam nadzieję, że będziemy mogli do tego wrócić w przyszłym roku - w przestrzeniach BWA lub we własnej galerii w Starej Kotłowni. Jestem pozytywnej myśli."

Z okazji 30-lecia Instytutu wydano także specjalną publikację. "To album, w którym zawarta jest historia, potencjał naukowy i dydaktyczny Instytutu. Pojawiają sie tam również nasi absolwenci i nasze działania na polu regionu, ale też kraju oraz w obszarze międzynarodowym. To kompendium dotyczące głównie tego, co działo się w okresie ostatnich 10 lat. Wcześniejsze nasze działania zostały udokumentowane w publikacji Gesty, Znaki i Symbole, która została wydana z okazji 20-lecia Instytutu."

Z prof. Violettą Kulikowską-Parkasiewicz rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Pracownicy Instytutu Sztuk Pięknych Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie reprezentują bardzo różnorodne dyscypliny artystyczne. To m.in.: malarstwo, rysunek, grafika, rzeźba, projektowanie graficzne, fotografia, film, film animowany, multimedia, intermedia oraz projektowanie graficzne. Swoje prace często wystawiają w przestrzeni miejskiej, podczas wystaw w innych częściach kraju oraz za granicą.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: