Aktualności
12.10.2020

Agendy Akademickiego Centrum Kultury UWM wracają do zajęć

Po kilkumiesięcznej przerwie agendy studenckie Akademickiego Centrum Kultury Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie mogą wznowić swoją działalność. Umożliwia to opublikowane na początku października zarządzenie Rektora UWM. Sprawdziliśmy, jakie plany mają kortowskie grupy.

 

"Bardzo czekaliśmy na zarządzenie pana Rektora, w którym jest zielone światło na to, żebyśmy mogli wystartować z działalnością agend - oczywiście przy zachowaniu wszelkich procedur, nad którymi pracowaliśmy dosyć długo" - mówił w studiu Radia UWM FM dyrektor Akademickiego Centrum Kultury UWM w Olsztynie Krzysztof Podolak. "Tak naprawdę agendy były zamrożone i generalnie nie pracowaliśmy. Studenci nie spotykali się. Wszystkie kluby, siedziby agend były pozamykane."

Działalność grup została przywrócona. Ale mogą one spotykać się wyłącznie z uwzględnieniem powszechnie obowiązujących przepisów oraz wytycznych właściwych organów inspekcji sanitarnych. "Wracamy do stałych spotkań, ale nie ściągamy studentów z ich miejsc zamieszkania. Będziemy bazować na tych, którzy są na miejscu - chcą i mogą uczestniczyć w zajęciach."

Czy w najbliższych miesiącach artystyczne grupy zaprezentują się kortowskiej publiczności? "Bardzo byśmy chcieli, aby odbyło się doroczne spotkanie Kultura Pod Choinką, w którym prezentują się nasze agendy. Zwykle sala pękała w szwach. W tym roku pewnie to się nie uda, ale mamy pomysł, aby odbyło się to w inny sposób - bez publiczności."

Z Krzysztofem Podolakiem spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Do pracy wracają grupy działające w Kortowie od kilkudziesięciu lat. Ale do Akademickiego Centrum Kultury UWM w Olsztynie dołączają też nowi studenci. Oficjalnie funcjonować zacznie Harcerski Krąg Akademicki oraz Studio Wokalne.

Młodzi artyści związani z Uniwersyteckim Teatrem Kloszart już zapraszają na jesienny nabór. Zaplanowano go 19 i 26 października w budynku Wydziału Humanistycznego UWM. Przed zawieszeniem działalności na kilka miesięcy - aktorzy pracowali nad nowym spektaklem. Szczegóły zdradził nam Mateusz Mirczyński.

 

"Dla nas najważniejsze jest to abyśmy mogli zacząć próby, treningi śpiewu, grania, tańczenia - w mniejszych grupach, podgrupach - nawet jeżeli miałoby to się odbywać w okrojonym składzie. Chcemy wrócić po to, żeby utrzymać zespół, współpracę z naszymi studentami" - podkreśla dr inż. Ewa Kokoszko, kierująca Zespołem Pieśni i Tańca "Kortowo".

Ponieważ wielu studentów współpracujących z grupą zakończyło latem naukę na UWM, bardzo istotne jest także przeprowadzenie naboru. "Odbędzie się on oczywiście w reżimie sanitarnym. Trzeba będzie się z nami wcześniej skontaktować. Ale chcemy, żeby nowi studenci wiedzieli, że jesteśmy i zapraszamy w nasze szeregi!".

W strukturach Akademickiego Centrum Kultury UWM w Olsztynie działają także m.in. Akademicka Orkiestra Dęta, Akademicki Klub Płetwonurków "Skorpena", Akademicki Klub Turystyczny. O ich planach będziemy opowiadać niebawem na antenie Radia UWM FM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: