Aktualności
12.10.2020

Psychologia na UWM już wystartowała

Studenci psychologii już pojawili się na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nowy kierunek właśnie wystartował. Był jednym z najchętniej wybieranych w sierpniowej rekrutacji. Sprawdziliśmy na czym polegały pierwsze zajęcia.

Psychologia była jednym z trzech najpopularniejszych kierunków studiów oferowanych w tym roku przez Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie. Chęć rozpoczęcia na nim nauki wyraziło 641 osób. Zakwalifikowano natomiast nieco ponad 70.

Dla nowych studentów zorganizowano w dniach 7-9 października warsztaty psychologiczne. Zajęcia odbywały się w małych, kilkuosobowych grupach. Trwały po 10 godzin dziennie. A prowdziły je m.in.: dr Joanna Frankowiak z Katedry Psychologii Klinicznej, Rozwoju i Edukacji Wydziału Nauk Społecznych (która jest także terapeutką w Akademickim Ośrodku Wsparcia "Empatia") oraz dr Lidia Willan-Horla (odpowiedzialna za cały przedmiot - wykładowczyni WNS i doświadczona trenerka Polskiego Towarzystwa Psychologicznego).

"To był taki czas wzajemnego doświadczanie siebie w relacjach, poszukiwania swoich zasobów i utwierdzania się w pewnych przekonaniach na swój temat, ale też poszukiwania obszarów wymagających ewentualnie wsparcia albo wzmocnienia" - tłumaczyła dr Joanna Frankowiak. "Praca w ramach trenignu interpersonalnego polega na tym, że metody dobiera się w zasadzie w zależności od grupy. Każda grupa jest inna i pracuje według swojej specyfiki. Mieliśmy bardzo wiele rozmów w całej grupie. I fantastycznie jest móc pracować w małej grupie, gdzie każdy ma przestrzeń dla siebie i może zostać wysłuchany. To ogromny komfort."

A jak pierwsze zajęcia oceniają sami studenci?  "Bardzo mi się podobało. Bardzo dużo rozmawialiśmy - zazwyczaj na tematy, których na co dzień się nie porusza. Były również zadania, które zmuszały nas do pewnego rodzaju kreatywności. Od zawsze lubiłam rozmawiać z ludźmi. Mam wrażenie, że często przychodzą do mnie ze swoimi problemami. I wielokrotnie słyszałam, że jestem dobrym słuchaczem. To spowodowało, że wybrałam psychologię" - tłumaczyła Emilia z Jonkowa.

"Najtrudniejsze było żeby się otworzyć przed grupą, którą zna się trzeci dzień. Niektórym to się udało, a niektórym... niekoniecznie. W psychologii pociągają mnie ludzie - ich umysł, styl życia, to jak funkcjonuje człowiek w relacjach. Po studiach widzę się w roli terapeuty" - przyznał Piotr z Olsztyna.

Wydział Nauk Społecznych UWM w Olsztynie odwiedzili Małgorzata Hołubowska i Jerzy Olak.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: