Aktualności
25.09.2020

Za nami 49. MSKN na UWM

24 i 25 września na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyło się 49. Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych. W tym roku zorganizowano je w formie zdalnej. Swoje prelekcje wygłosiło ponad 200 studentów z kilkunastu polskich uczelni. Szczegóły zdradziła nam Aleksandra Cichowska.

49. Międzynarodowe Seminarium Kół Naukowych pierwotnie miało odbyć się w kwietniu. Z uwagi na epidemię wirusa SARS CoV-2 zostało jednak przełożone na 24-25 września. Postanowiono także zorganizować je w formie zdalnej.

"MSKN jest seminarium interdyscyplinarnym. Obrady odbyły się w czternastu sekcjach tematycznych - od nauk biologicznych przez nauki ekonomiczne, humanistyczne, społeczne, medyczne, weterynaryjne po zootechniczne. W tej edycji udział wzięło  245 studentów z całej Polski" - zdradziła nam mgr Aleksandra Cichowska, przewodnicząca Naukowego Koła Biochemii i Biotechnologii Zwierząt organizującego tegoroczną edycję wydarzenia.

Największą grupę uczestników stanowili oczywiście studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Pojawiło się też bardzo wielu studentów z Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Politechniki Warszawskiej, Politechniki Gdańskiej i Warszawskiej oraz wielu innych uczelni. Jesteśmy naprawdę zaskoczeni tak dużym zaintreresowaniem."

Wykład inauguracyjny pt. "Zwierzęta gospodarskie jako bioindykatory stanu środowiska" wygłosił prof. Tomasz Mituniewicz z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt UWM w Olsztynie.

Pierwszego dnia (24 września) studenci wygłaszali swoje prelekcje, które były także oceniane. "Była nutka rywalizacji. Komisje konkursowe wygrały najlepszych w danych panelach i sekcjach tematycznych. Przyznawano nagrody za pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz wyróżnienia" - dodaje Aleksandra Cichowska.

Drugiego dnia (25 września) uczestnicy mogli natomiast wziąć udział w specjalnych warsztatach. "W zamyśle miały to być warsztaty proekologiczne. Nie do końca udało nam się zrealizować wszystkie warsztaty, które planowaliśmy na kwiecień. Jednak pozostaliśmy przy takiej tematyce. Były to warsztaty dotyczące zdrowego stylu życia, warsztaty mydlarskie. Staraliśmy się też zaprezentować studentom szersze spectrum tematów."

Z Aleksandrą Cichowską spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Kolejną jubileuszową 50. edycję Międzynarodowego Seminarium Kół Naukowych zorganizuje Koło Naukowe Technik Obrazowania w Diagnostyce Chorób Małych Zwierząt z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Nie wiemy jeszcze w jakiej formule odbędzie się to wydarzenie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: