Aktualności
10.09.2020

Ruszyły zapisy na zajęcia 18. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki

Eksperymenty w laboratorium chemicznym, warsztaty językowe a może wyprawa tropem natury? Podczas 18. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki czeka na Was ponad 500 różnych zajęć i wykładów. W tym roku impreza odbędzie się w nietypowej formie - w małych grupach oraz zdalnie w dniach 23-25 września. Właśnie ruszyły zapisy!

Organizatorzy kolejnych Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki musieli dostosować program wydarzenia do obowiązujących obostrzeń związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się wirusa SARS-CoV-2. "Ze względu na panującą sytuację zajęcia organizujemy w wersji hybrydowej - częściowo bezpośrednio, ale w małych grupach (do 15 osób) z zachowaniem reżimu sanitarnego. Natomiast w większości nastawieni jesteśmy na zajęcia w formie online" - tłumaczy Anna Smoczyńska z Biura Nauki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Zmiana formuły prowadzenia zajęć nie zniechęciła jednak naukowców. "Pokażemy to, co dzieje się w Uniwersytecie - jakie badania są prowadzone. Zajęć jest bardzo dużo, bo ponad 500. To warsztaty i prezentacje. Zapisy ruszają 10 września o 10:00 na stronie wydarzenia."

Z Anną Smoczyńską spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchunia rozmowy!

A jakie konkretnie zajęcia czekają w tym roku na miłośników nauki? Ciekawy program przygotowali m.in. pracownicy Katedry Chemii UWM w Olsztynie. "Tak jak w ubiegłym latach przygotowaliśmy warsztaty. Ale też - chyba pierwszy raz - warsztaty. Nasze zajęcia odbędą się nie tylko w formie stacjonarnej. Mamy również pokazy online" - zdradza dr inż. Agnieszka Bęś. "Pierwszy pokaz nosi tytuł Magiczne Właściwości Gazów. Jest adresowany praktycznie do każdej grupy wiekowej. Odbędzie się w środę 23 września w auli Kotera. Na kolejne zajęcia warsztatowe (stacjonarne) zapraszamy w czwartek 24 września - Efektywna chemia i fizyka gazów. Jako grupę docelową wpisaliśmy młodzież szkół średnich. Chcemy promować kierunek chemia, który uruchomiliśmy w tym roku. Warsztaty będą odbywały się w mniejszych grupach. Będzie można pracować na nich nad swoim doświadczeniem."

Co jeszcze czeka na miłośników chemii podczas tegorocznych Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki? Posłuchajcie!

O swoich zajęciach opowiedzieli nam także: prof. Monika Harnisz (Katedra Inżynierii Ochrony Środowiska i Mikrobiologii Środowiskowej), mgr inż. Justyna Ziajkadr inż. Marika Bielecka (Katedra Mleczarstwa i Zarządzania Jakością - Wydział Nauki o Żywności).  Spotkał się z nimi Arkadiusz Stępień-Miernikowski.

Na zajęcia można zapisywać się od 10 września. Szczegółowy program 18. Olsztyńskich Dni Nauki i Sztuki znajdziecie na stronie: dninauki.uwm.edu.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: