Aktualności
22.07.2020

W czasie pandemii stworzyli logopedyczną grę planszową

"Sycząca wspinaczka" - to nazwa gry planszowej, którą w czasie domowej izolacji stworzyły studentki logopedii na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pod opieką jednego z wykładowców - dra Piotra Przytuły. Może służyć jako pomoc dydaktyczna, ale jej autorzy podkreślają także, że to świetna forma rodzinnej zabawy edukacyjnej.

 

"Pomysł zrodził się w umyśle prowadzącego zajęcia z metodyki pracy z komputerem na trzecim roku logopedii. Pomyślałem sobie, że niestandardowy czas nauczania zdalnego wymaga niestandardowych rozwiązań i wyjścia poza standardowy tryb pracy i program" - tłumaczy współautor gry dr Piotr Przytuła z Katedry Literatury Polskiej UWM w Olsztynie. "Studentki opracowały całą merytoryczną część gry. Ja dołożyłem tylko skromną oprawę graficzną i nadzór nad tym projektem. Jestem dumny z tej współpracy. Pomysł spotkał się z ciepłym przyjęciem. Wszyscy mieliśmy świadomość, że to będzie w jakiś sposób użyteczne - pozwoli osobom, które musiały zrezygnować z zajęć logopedycznych na samodzielne ćwiczenia w domu. Oczywiście nie zastąpi to pracy z logopedą, ale może przynieść dużo zabawy podczas tego odosobnienia i dodatkowo jakoś rozruszać aparat mowy."

Na czym dokładnie polega gra? "Ma bardzo prosty mechanizm, który potocznie nazywa się: węże i drabiny. Drabina oznacza przejście wyżej, natomiast kiedy staniemy na tego węża - cofamy się na planszy. I na tym polega rozgrywka. Na planszy rozmieszczone są pola w różnych kolorach, które sygnalizują, że będziemy mieli do czynienia z różnymi ćwiczeniami logopedycznymi: warg, języka, podniebienia miękkiego. Chcieliśmy, żeby przy tych ćwiczeniach było też sporo zabawy. Więc są to ćwiczenia o różnym stopniu trudności: naśladowanie zwierząt, gulgotanie, zwijanie języka w różne kształty i wyginanie tego apartu mowy w różny sposób. Także najmłodsi gracze doskonale sobie z tym poradzą!".

Z drem Piotrem Przytułą spotkał się Piotr Szauer. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Gra przeznaczona jest dla całej rodziny. "Każde dziecko, które ma świadomość na temat wypowiadanych słów i apartu mowy może zacząć w nią grać" - zapewnia dr Piotr Przytuła. "Syczącą wspinaczkę" możecie pobrać za darmo zaglądając na stronę: uwm.edu.pl/polonistyka.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: