Aktualności
11.07.2020

#KierunekUWM - Wydział Medycyny Weterynaryjnej

Studia weterynaryjne na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem kandydatów z całej Polski. To jeden z najlepszych kierunków w kraju. Mimo to - wciąż się rozwija. O czym na antenie Radia UWM FM opowiadali prof. Bogdan Lewczuk i prof. Przemysław Sobiech.

"Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie jest jednym ze starszych wydziałów medycyny weterynaryjnej w Polsce. Mamy już prawie 55 lat historii. To ogrom doświadczeń w zakresie nauczania, działalności praktycznej, klinicznej, w zakresie prowadzenia badań naukowych" - przypomina Dziekan WMW prof. Bogdan Lewczuk. "Wydział jest bardzo silnym ośrodkiem naukowym, klinicznym i również bardzo dobrym ośrodkiem dydaktycznym. Od wielu lat posiadamy najwyższą kategorię naukową. Do roku ubiegłego mieliśmy status Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego w obszarze weterynarii. Mieliśmy, bowiem ten program po prostu się skończył. Prowadzimy badania w zasadzie w całym obszarze weterynarii - we wszystkich dziedzinach - naukach podstawowych, klinicznych, z zakresu higieny żywności, itd. Od 2005 roku posiadamy akredytację Europejskiego Stowarzyszenia Wydziałów Weterynaryjnych. Jesteśmy w zasadzie jedynym wydziałem, któremu udało sie to utrzymać tą akredytację bez przerwy, dlatego, że jest niezwykle wymagająca."

Studenci weterynarii UWM mogą kształcić się także w bardzo dobrych warunkach. "Działalność dydaktyczna oparta jest o bardzo dobrą bazę. Mamy nowoczesne sale ćwiczeń, dobre kliniki, dużą liczbę pacjentów i unikalną w skali kraju klinikę wyjazdową obsługującą duże zwierzęta. Nasi absolwenci są cenieni na rynku pracy."

Wydział prowadzi jednolite studia magisterskie na jednym kierunku - weterynaria. "Nasze studia trwają pięć i pół roku. Są wymagające. Wymagają dosyć dużo nauki i pracy praktycznej. Natomiast dla osoba, która jest dobrze wykształcona w szkole średniej na tych studiach sobie poradzi. Absolwenci uzyskują tytuł lekarza weterynarii i mają prawo wykonywania zawodu. Pierwsze dwa lata to zajęcia poświęcone naukom podstawowym - częściowo teoretyczne, ale też bardzo dużo zajęć praktycznych, związanych z anatomią zwierząt, histologią. Natomiast od trzeciego roku zaczynamy stricte zajęcia praktyczne z obecnością zwierząt" - tłumaczy Prodziekan WMW ds. studiów prof. Przemysław Sobiech. "Większość studentów po ukończeniu naszych studiów zainteresowana jest chorobami małych zwierząt, towarzyszących. Część chce leczyć duże zwierzęta - konie czy bydło. Cżęść trafia do inspekcji weterynaryjnej lub podejmuje pracę za granicą."

Z prof. Bogdanem Lewczukiem i prof. Przemysławem Sobiechem spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Internetowa rejestracja kandydatów na studia w roku akademickim 2020/2021 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie trwa do 13 sierpnia. Żeby wziąć udział w rekrutacji, należy wejść na stronę: irk.uwm.edu.pl

Przyjaciele - stań się jednym z nich: