Aktualności
04.07.2020

O efektach pracy Rady Uczelni opowiada prof. Zbigniew Chojnowski

Zaopiniowanie projektu nowego statutu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz wskazanie kandydatów na stanowisko Rektora - to główne zadania zrealizowane w pierwszym roku pracy członków Rady Uczelni. "Mam nadzieję, że przyszła rada będzie się uczyć na tych fundamentach, które udało się zbudować" - podkreśla prof. Zbigniew Chojnowski.

Rada Uczelni powstała na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie w marcu 2019 roku. To efekt zmian zachodzących na polskich uczelniach w związku z nową ustawą o szkolnictwie wyższym. W jej skład weszło siedem osób: prof. Marek Chmaj (przewodniczący), prof. Zbigniew Chojnowski, prof. Andrzej Koncicki, prof. Tadeusz Kamiński, prof. Katarzyna Chojnacka, prof. Krzysztof Mikulski oraz przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego UWM (Krystian Filipek, a następnie Barbara Kloc). Pierwsze posiedzenie tego gremium miało miejsce 12 kwietnia 2019 roku.

"Kluczową decyzją w działalności Rady Uczelni w ostanim roku było wskazanie dwóch kandydatów na Rektora na kadencję 2020-2024" - podkreśla prof. Zbigniew Chojnowski. "Bardzo ważnym elementem naszej pracy było opiniowanie dokumentów finansowo-organizacyjnych. Za pewien sukces uważam wszczęcie zmian i przesunięć dotyczących funkcjonowania spółek, jakie działają przy Uniwersytecie. Rada Uczelni zapoznając się z dokumentacją zorientowała się, że te spółki wymagają reorganizacji. Na nasz wniosek władze rektorskie podejmują odpowiednie decyzje."

Podczas swojego ostatniego jak dotąd czerwcowego posiedzenia Rada Uczelni zajmowała się m.in. kwestią sprawozdania finansowego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie za rok 2019. "Sprawy budżetowe naszej uczelni mają się bardzo dobrze. Ubiegły rok zakończył się dodatnim bilansem (ponad 36 milionów złotych). Gospodarka finansowa jest racjonalna a rozwój uczelni dowodzi, że pieniądze, które otrzymujemy z Ministerstwa, ale także wypracowujemy sami są wydatkowane racjonalnie i z pożytkiem dla życia naukowego oraz studenckiego."

Rada Uczelni jest przede wszystkim organem doradczym. "Wspieramy władze rektorskie. I mam nadzieję, że przyszła Rada Uczelni będzie się już uczyć na tych fundamentach, które udało nam się zbudować. Stworzyliśmy regulamin oraz kanały komunikacyjne z Panem Rektorem, Kanclerzem, innymi przedstawicielami władz. Więc myślę, że ten nasz dorobek wpłynie na to, że w jeszcze większym stopniu Rada Uczelni będzie mogła wpływać pozytywnie na rozwój UWM."

Z prof. Zbigniewem Chojnowskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Kadencja obecnej Rady Uczelni kończy się 31 grudnia 2020 roku. Kolejne spotkanie jej członków zaplanowano we wrześniu. "Wówczas ustalimy harmonogram naszych działań do końca tego roku kalendarzowego. Na pewno jedym z jego punktów będzie sprawdzenie, jak nasze sugestie i uchwały wpłynęły na działania władz rektorskich."

Kandydatów na członków Rady Uczelni zgłasza Rektor. Następnie kandydatury przegłosować musi Senat. "Rada wyznacza strategię, która widzi perspektywę wieloletnią. Jedną z idei, która przyświeca członkom Rady Uczelni jest to, aby UWM stał się uniwersytetem badawczym. Wskazujemy te miejsca naszej uczelni, które mogłyby przynieść rozwój naukowy, ale też wpłynęły na zasobność kasy. Liczymy, że Uniwersytet będzie rozwijał się harmonijnie, to znaczy z jednej strony będzie zwiększał swój majątek a z drugiej - dzięki temu - uczeni będą mieli mocne fundamenty i dobre warunki do rozwoju naukowego" - tłumaczy prof. Chojnowski.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: