Aktualności
26.06.2020

Kolejne uprawnienia do nadawania stopni naukowych na UWM

Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów przyznała Uniwersytetowi Warmińsko-Mazurskiemu w Olsztynie kolejne uprawnienia do nadawania stopnia doktora. Od teraz możliwe będzie to także w dziedzinie nauk społecznych - dyscyplinie: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna.

Centralna Komisja do Spraw Stopni i Tytułów taką decyzję podjęła już 28 maja 2020 roku. Jednak oficjalna decyzja dotarła na Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie dopiero w drugiej połowie czerwca.

"W tej chwili na naszym wydziale wszystkie trzy dyscypliny naukowe mają uprawnienia do nadawania stopnia doktora" - podkreśla prof. Małgorzata Renigier-Biłozor, dyrekor Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Geografii na Wydziale Geoinżynierii UWM w Olsztynie.

Starania o uzyskanie kolejnych uprawnień w dziedzinie nauk społecznych - dyscyplinie: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna trwały od października 2019 roku. "To długa i wyboista droga. Należy złożyć bardzo obszerny wniosek. Z tego miejsca chciałabym bardzo podziękować naszym pracownikom, którzy czynnie brali w tym udział. Na pewno sama bym tego nie zrobiła."

Jakie warunki trzeba było spełnić? "Na pewno trzeba mieć spory dorobek naukowy i działać prężnie w swojej dziedzinie naukowej. Mieć doktorów, doktorów habilitowanych i profesorów w tej dziedzinie. Właściwie nie mieliśmy wątpliwości, że te uprawnienia zdobędziemy. Praktycznie jednogłośnie głosowano, żeby nam je nadać."

Z prof. Małgorzatą Renigier-Biłozor spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Starania o uzyskanie nowych uprawnień były związane z wprowadzaną wciąż reformą kształcenia i tzw. Ustawą 2.0.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: