Aktualności
18.06.2020

Żywność - tematem wiodącym działań Kortosfery

18 czerwca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie odbyła się dyskusja na temat podstaw programowych Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Kortosfera. W warsztatach udział wzięli naukowcy i edukatorzy z UWM oraz jednostek współpracujących z uczelnią.

"Warszaty były bardzo owocne. Ustaliliśmy temat wiodący naszego Centrum. Będzie to żywność - od jej wytworzenia po skutki dla człowieka i środowiska" - relacjonowała na antenie Radia UWM FM dyrektor Kortosfery Wioletta Śląska-Zyśk. "Centrum będzie oczywiście różnorodne. Na pewno będą też tematy związane z fizyką, astronomią, rolnictwem, nowoczesnymi technologiami, zdrowiem i anatomią. Projekt jest dofinansowany ze środków unijnych. Pierwotnie zaplanowano, że będzie jedenaście wystaw. Będą to wystawy stałe i mobilne, z którymi będziemy mogli pojechać na przykład do szkół."

W spotkaniu, które zorganizowano w kortowskim Centrum Ekspozycyjnym "Stara Kotłownia" uczestniczyło 25 osób. To naukowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, ale też przedstawiciele olsztyńskiego urzędu miasta, Plantetarium i Obserwatorium Astronomicznego, Polskiej Akademii Nauk czy szkół z regionu.

Arkadiusz Stępień-Miernikowski rozmawiał także z obecnym w Kortowie ogólnopolskim konsultantem centrów nauki Piotrem Kossobudzkim. To on będzie odpowiedzialny za aranżację Kortosfery.

"Mam ogromną przyjemność wspierać Państwa w stworzeniu wystawy głównej, która będzie podstawą tego Centrum Nauki i takim pierwszym magnesem, który przyciąga publiczność. Dla mnie ten projekt jest niezwykle ciekawy i unikatowy w skali Polski. Centrum nauki, któe jest tworzone przy udziale uniwersytetu i we współpracy z nim to ogromna okazja, ponieważ zwłaszcza na tej uczelni jest bardzo wielu pasjonatów i popularyzatorów nauki. Kortosfera będzie dla nich naturalnym miejscem, w którym mogą rozwinąć skrzydła. To ma być ich centrum i centrum o nich" - podkreślał. "

Budynek Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM w Olsztynie Kortosfera jest już prawie gotowy. Jego odbiór techniczny planowany jest na lipiec. "Przez najbliższe półtora miesiąca wykonawca projektu aranżacji pan Piotr Kossobudzki ze swoim zespołem zaproponuje nam eksponaty, które pojawiają się w naszym Centrum. Wystawa ma być przede wszystkim interaktywna. Zależy nam na młodzieży i dzieciach. Aranżacja będzie gotowa do końca października. Mam nadzieję, że do końca roku uda nam rozstrzygnąć przetargi. A w roku 2021 będziemy powoli wyposażać Centrum" - zapowiada Wioletta Śląska-Zyśk.

Kortosfera ma być gotowa na przyjęcie gości do końca 2022 roku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: