Aktualności
06.06.2020

Rzecznik Praw Doktoranta z UWM

Paweł Sobotko - doktorant z Katedry Prawa Administracyjnego i Nauk o Bezpieczeństwie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie został nowym Rzecznikiem Praw Doktoranta. O swoich nowych obowiązkach opowiadał na antenie Radia UWM FM. Posłuchajcie!

Rzecznik Praw Doktoranta to organ Krajowej Reprezentacji Doktorantów, czyli organizacji skupiającej doktorantów z wszystkich polskich uczelni. "Celem działania rzecznika jest stanie na straży praw doktorantów. A te prawa mają różne źródło. Z jednej strony wynikają z aktów powszechnie obowiązujących - ustaw, rozporządzeń. Ale też z tzw. aktów zakładowych, czyli regulaminów, zarządzeń i innych aktów wydawanych w poszczególnych uczelniach" - tłumaczy Paweł Sobotko. "W ramach swojej działalności rzecznik ma badać, czy nie doszło do naruszenia prawa, zasad współżycia, sprawiedliwości społecznej. Ma też za zadanie mediować w konfliktach jakie ewentualnie mogą powstać z udziałem doktorantów. Tego rodzaju zadania rzecznik realizuje na kilka sposobów. Najczęstszym jest po prostu udzielanie doktorantom wsparcia prawnego. Wpływają zapytania dotyczące różnych zagadnień. I rzecznik przy pomocy zespołu prawnego udziela odpowiedzi na te pytania. Od niedawna angażujemy się w większym stopniu także w sprawy indywidualne."

Z Pawłem Sobotko rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Paweł Sobotko z Krajową Reprezentacją Doktorantów współpracuje od czterech lat. Nową funkcję Rzecznika Praw Doktoranta pełni od maja. Można kontaktować się z nim pod adresem: rzecznik@krd.edu.pl.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: