Aktualności
12.05.2020

Co kryją polityczne gry przeglądarkowe? - wyjaśnia dr Miłosz Babecki

"Metaforyka polskich politycznych gier przeglądarkowych. Konteksty – porównania – analizy" - to tytuł nowej publikacji, która ukazała się właśnie w Wydawnictwie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Z jej autorem - medioznawcą i social media managerem drem Miłoszem Babeckim - rozmawiał Wojtek Miśkiewicz.

 

Dr Miłosz Babecki - medioznawca i social media manager z Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UWM w Olsztynie - w swojej najnowszej książce omawia 46 gier przeglądarkowych o tematyce politycznej, które ukazały się w latach 2005-2013. Dzieli je na dwie grupy. Pierwsza z nich zawiera 24 gry metafory objaśniające. Druga - składa się z 22 gier metafor ekspresywnych. Autor przedstawia je jako funkcjonalne media szybkiego reagowania dorosłego polskiego społeczeństwa sieci na ówczesne wydarzenia polityczne. Wyjaśnia, dlaczego są mediami projekcyjnymi, alternatywnymi, kontrhegemonicznymi i pasożytniczymi. Przeprowadza ich drobiazgową analizę metaforologiczną, wspartą elementami analizy transakcyjnej i semiologicznej.

Jaki obraz polskich polityków wyłania się z tych badań? "Okazuje się,  że politycy, którzy są ukazywani przez polskich internautów, jeśli można ich wskazać z imienia i nazwiska to są wówczas tzw. bohaterami charakteru. Są ukazywani jako żądni władzy i przede wszystkim skoncentrowani na powiększaniu różnych stref wpływów. Ale część polskiej sceny politycznej jest ukazywana także inaczej. Np. nie możemy wskazać polityka z imienia i nazwiska, ale po różnych innych elementach orientujemy się, że bohater gry jest prezydentem czy premierem. Wizualizowane są procesy rywalizowania o władzę. Internauci dają np. w ten sposób wyraz swojemu stosunkowi do wyborów. Woleliby oglądać w telewizji czy słuchać w radiu, że spory polityczne są merytoryczne a nie chodzi tylko o wyścig do określonego urzędu" - wyjaśnia autor książki.

Z drem Miłoszem Babeckim rozmawiał Wojtek Miśkiewicz. Posłuchajcie!

Więcej informacji na temat publikacji możecie znaleźć na stronie Wydawnictwa UWM.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: