Aktualności
27.04.2020

Pandemia nie zatrzyma międzynarodowej współpracy naukowej

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie chce nawiązać współpracę z kolejną zagraniczną uczelnią - Uniwersytetem Komeńskiego w Bratysławie. Na czym będzie polegała i jak na naukową wymianę międzynarodową wpływa epidemia koronawirusa? O to zapytaliśmy dra hab. Piotra Chlebowicza.

Foto: Právnická fakulta Univerzity Komenského v Bratislave

Współpraca Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie trwa już od kilku lat. "Nadszedł czas, żeby ją zintensyfikować. Nadarzyła się ku temu bardzo dobra okazja, ponieważ w lutym Uniwersytet Komeńskiego zorganizował bardzo ciekawe wydarzenie - Bratislava Legal Forum 2020. Spotkali się tam przedstawiciele świata prawniczego. Jednym z organizatorów było Słowackie Stowarzyszenie Adwokatów. Pojawili się tam przedstawiciele Ukrainy, Rumunii, Węgier. My też byliśmy tam obecni i prowadziliśmy negocjacje, żeby odnowić współpracę. Ustaliliśmy główne kierunki tej współpracy, która ma polegać na wymianie kadry naukowej. Rozmawialiśmy też o obszarze wymiany studenckiej i organizowaniu wspólnych przedsięwzięć - konferencji i projektów badawczych" - tłumaczy Prodziekan WPiA UWM w Olsztynie ds. studenckich i kształcenia dr hab. Piotr Chlebowicz. "Trzeba podkreślić, że Wydział Prawa Uniwersytetu Komeńskiego to dość silna jednostka naukowa. Ma ciekawe kontakty i nie boi się współpracy międzynarodowej. Także jest to ciekawy partner."

Umowa między wydziałami zostanie podpisana niebawem. Obecnie wniosek w tej sprawie trafił do komisji Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Opinia Rady Dziekańskiej była oczywiście pozytywna."

Z drem hab. Piotrem Chlebowiczem rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie.

Jak podkreśla dr hab. Piotr Chlebowicz Wydział Prawa i Administracji UWM w Olsztynie zawsze kładł duży nacisk na współpracę z naukowymi partnerami zagranicznymi. "Nawiązywanie relacji z innymi podmiotami i program ERASMUS to były silne strony WPiA. I chcieliśmy nawiązać do tych tradycji. Jest to jeden z priorytetów Wydziału. I postanowiliśmy, że warto zacząć od poszerzania współracy w najbliższym otoczeniu."

A jak obecnie - w dobie epidemii koronawirusa - naukowcy radzą sobie w międzynarodowej wymianie myśli i kontaktach? "Siłą rzeczy COVID-19 zakłócił wiele procesów. Samo zamknięcie granic wpływa na to, co się dzieje. Ale mimo tego chcemy kontynuować tą współpracę. Obecnie poszukujemy optymalnej formuły - jak to robić, żeby to było skuteczne."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: