Aktualności
17.04.2020

Szkoła Zdrowia Publicznego także kształci zdalnie

Ostatnie tygodnie są szczególnie wymagające i trudne dla pracowników personelu medycznego. A jak w czasie epidemii koronawirusa radzą sobie pracownicy i studenci Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Czy ratowników medycznych lub pielęgniarki da się kształcić zdalnie? O to zapytaliśmy dr n med. Olgę Bielan.

"Rekomendacje Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego dotyczące kształcenia na odległość bardzo jasno określiły nam, że możemy i powinniśmy dać studentom szansę na dokończenie tego roku akademickiego i realizację wszystkich zajęć dydaktycznych. Staramy się jak możemy. Za nami trzy tygodnie bardzo intensywnej pracy - zarówno ze strony nauczycieli akademickich, którzy są naszymi pracownikami, jak i tych, których zatrudniami na umowę zlecenie. To bardzo często trudne rozmowy, bo musimy wszystkich nauczyć, jak pracować zdalnie i korzystać z kształcenia online" - mówi wicedyrektor Szkoły Zdrowia Publicznego UWM w Olsztynie ds. studenckich i kształcenia dr n. med. Olga Bielan. "Chciałam bardzo pochwalić studentów wszystkich kierunków. Stanęli na wysokości zadania. Mobilizują i podpowiadają, co jeszcze można zrobić."

Choć początki były trudne, obecnie kształcenie realizowane jest na szerszą skalę. "Trochę zajęć przepadło. W związku z tym jest grupa nauczycieli, która realizuje je dopiero teraz. Mamy wszystkie kierunki na profilu praktycznym. I niestety ponad 50 procent zajęć wykonujemy porzez sprawdzanie, czy student potrafi samodzielnie coś wykonać. Troszeczkę posiłkujemy się rozporządzeniem MNiSW w sprawie standardów kształcenia przygotowujących do wykonywania zawodu m.in. lekarza, dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej i ratownika medycznego. Ono podpowiada nam, że możemy zrealizować w formie online nie więcej niż 20 procent liczby punktów ECTS określonych dla tych zajęć w programie studiów dla danego kierunku. I już mamy pomysły, co w ramach tych 20 procent można studentom zaliczyć. Mamy sporą grupę studentów, którzy obecnie pracują w służbie zdrowia i dzięki temu mamy możliwość zaliczenia im części zajęć praktycznych."

Z dr n med. Olgą Bielan rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Praktyki zawodowe studenci będą zaliczać w wakacje w szpitalach. Podczas ich odbywania prawdopodobnie także zrealizują część programu studiów.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: