Aktualności
16.04.2020

Jak proces zdalnego kształcenia oceniają studenci UWM?

Obowiązek uczestniczenia w zajęciach online to nowość zarówno dla naukowców jak i studentów. Jak radzą sobie z nim żacy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? Opowiedzieli nam o tym: Marta Miksa z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt, Adrian Janczuk z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Szymon Kaczmarczyk z Wydziału Prawa i Administracji.

Zajęcia w formie zdalnej realizowane są na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie od 30 marca. Zarówno studenci jak i wykładowcy podkreślają, że trudne były początki. Każdy musiał oswoić się z nowym sposobem zdobywania i przekazywania wiedzy. "Nikt nie był przygotowany na tą sytuację. Jednak prowadzący i studenci fajnie wykorzystali możliwości jakie daje nam internet. Ten kontakt i nauczanie online wychodzi bardzo dobrze" - mówi Marta Miksa z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. "Czasem internet nie daje rady. Czasem trzeba się z kimś podzielić komputerem. Bywają problemy techniczne. Jednak wydaje mi się, że studenci i prowadzący są na tyle wyrozumiali, że fajnie to funkcjonuje."

Adrian Janczuk z Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa podkreśla, że w tej jednostce naukowej studenci mają stały i dobry kontakt z wykładowcami. Choć nie wszystkie zajęcia udaję się realizować w formie zdalnej. "Do przeprowadzenia zajęć laboratoryjnych potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, do którego nie mamy dostępu w domach. Zobaczymy, jak rozwinie się sytuacja. Należy liczyć się z tym, że zajęcia odbędą się w późniejszym terminie."

Z naszych rozmów z przestawicielami władz poszczególnych wydziałów UWM wynika, że frekwencja na zajęciach jest niemal stuprocentowa. Z czego to wynika? "Studenci mieszkają nie tylko w Kortowie. Mając lukę w zajęciach ciężko jest się im przemieścić w odpowiednim czasie na wykład. Aktualnie nie muszą się ruszać z domu i mogą w wysłuchać wykładu."

Ze studentami rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

O zajęciach prowadzonych online przez wykładowców z Wydziału Prawa i Administracji opowiedział nam Szymon Kaczmarczyk. "Studenci dają sobie świetnie radę. Moje zajęcia z administracji są bardzo teoretyczne. Mamy czas na zadanie pytań, dyskusję. Czasami robimy też zadania. Jesteśmy więc w stu procentach w relacji z prowadzącymi. Otrzymaliśmy wystarczającą pomoc w zakresie tego, jak się posługiwać narzędziami do e-learningu."

Przyjaciele - stań się jednym z nich: