Aktualności
14.04.2020

Kształcenie online na WPiA oraz WKŚiR

Sprawdziliśmy, jak z obowiązkiem zdalnego kształcenia studentów radzą sobie kolejne jednostki naukowe Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie: Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa oraz Wydział Prawa i Administracji. Ich przedstawiciele z optymizmem patrzą w przyszłość. Posłuchajcie!

"Już od momentu ukazania się rozporządzenia Rektora zawieszającego zajęcia w trybie tradycyjnym przygotowywaliśmy się do zdalnego kształcenia" - podkreśla Prodziekan ds. kształcenia Wydziału Kształtowania Środowiska i Rolnictwa UWM w Olsztynie prof. dr hab. Krzysztof Jankowski. "Chciałbym podziękować za mobilizację i zaangażowanie studentom oraz nauczycielom. Bardzo szybko przestawili się na nową i do tej pory w większości nieznaną formę nauczania."

Frekwencja na zajęciach jest bliska 100 procent. Ale nie wszystkie przedmioty da się realizować w trybie zdalnym. "Wydział ma wszystkie kierunki kształcenia inżynierskie. W związku z tym jest dużo zajęć laboratoryjnych, praktycznych, nawet terenowych. Prowadzimy 100 procent wykładów w formie zdalnej na wszystkich siedmiu kierunkach, które realizujemy. Natomiast jeśli chodzi o ćwiczenia - jest różnie. Np. na ogrodnictwie również w tym semestrze realizujemy 100 procent ćwiczeń w fromie zdalnej, na architekturze krajobrazu - to około 90 procent. Natomiast na pozostałych kierunkach - około 80 procent."

W ocenie prof. Jankowskiego wydłużenie roku akademickiego na Wydziale Kształtowania Środowiska i Rolnictwa nie powinno być konieczne. Możliwe, że - o ile będzie taka konieczność - zaliczenia, egzaminy i obrony prac dyplomowych także uda się przeprowadzić zdalnie. "Oczywiście będzie to forma ustna egzaminu" - podkreśla.

Z prof. Krzysztofem Jankowskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Ze szczególnymi problemami przed rozpoczęciem kształcenia online zmagali się pracownicy Wydziału Prawa i Administracji UWM w Olsztynie. Związane były one z przygotowaniem do budowy nowej siedziby WPiA oraz Wydziału Nauk Społecznych. "Kiedy sytuacja zaczęła się zaostrzać i stopniowo były wprowadzane wszystkie ograniczenia, dokonywaliśmy przeprowadzki wydziału. Musieliśmy stopniowo opuszczać budynek, wobec tego mieliśmy trudniej" - podkreśla Prodziekan ds. studenckich i kształcenia dr hab. Piotr Chlebowicz. "Już w marcu powołaliśmy specjalny sześcioosobowy zespół do spraw e-learningu. Celem jego działań było przetestowanie dostępnych narzędzi i sporządzenie instrukcji dla pracowników. Przeprowadziliśmy też ankietę, żeby wskazać nasze mocne i słabe strony oraz ustalić zapotrzebowanie sprzętowe. Podjęliśmy też działania, żeby wzmocnić nasz potencjał technologiczny. Sale dydaktyczne zostały wyposażone do nauczania zdalnego, żeby umożliwić naszej kadrze prowadzenie zajęć."

A jak w nowej sytuacji odnaleźli się studenci WPiA? "Na początku byli zdezorientowani. Ale cały proces kształcenia ruszył. Specyfika Wydziału Prawa i Administracji jest taka, że pracujemy głównie na tekstach. To wszystko udało się przenieść w innej formie kształcenia."

Na naszej stronie znajdziecie także rozmowy z przedstawicielami pozostałych wydziałów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dotyczące realizacji zajęć online.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: