Aktualności
20.03.2020

Studenci wrócą na UWM dopiero po świętach wielkanocnych

Od 30 marca Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie rozpocznie prowadzenie zajęć online. Jak podkreślił w rozmowie z naszym reporterem Prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Jerzy Przyborowski uczelnia intensywnie przygotowuje się do tego. A studenci wrócą do Kortowa nie wcześniej niż 14 kwietnia.

"Na pewno będziemy chcieli przedłużyć zdalną formę nauczania do świąt wielkanocnych. Wszystko zależy od tego, jak będzie wyglądała sytuacja w kraju. W tej chwili trudno to przewidywać" - mówił w rozmowie z naszym reporterem prof. Jerzy Przyborowski.

Prorektor ds. kształcenia i studentów UWM w Olsztynie przyznał, że uczelnia przygotowuje się do prowadzenia zajęć online. "Całkiem spora liczba nauczycieli akademickich komunikuje się ze swoimi studentami wysyłając im materiały dydaktyczne w formie elektronicznej. Jak sądzę - studenci korzystają z tego przygotowując się do zajęć. Natomiast takie zajęcia prowadzone zdalnie w czasie rzeczywistym rozpoczniemy 30 marca. W tej chwili bardzo intensywnie się do tego przygotowujemy. Decydujemy które przedmioty i formy dydaktyczne są możliwe do realizacji zdalnie. Nie każde zajęcia da się poprowadzić w ten sposób (np. zajęcia praktyczne w pracowniach i warsztatach czy zajęcia kliniczne w szpitalach). Więc każdy koordynator przedmiotu musi zdecydować w jakiej części te zającia poprowadzi zdalnie. Z wykładami na ogół nie ma problemu. Ale z ćwiczeniami praktycznymi czy terenowymi jest problem" - mówi prof. Jerzy Przyborowski. "To jest zupełnie nowa dla nas sytuacja. Mamy do realizacji w semestrze letnim około 8000 przedmiotów na 80 kierunkach studiów i prawie 160 specjalnościach. W związku z tym wymaga to od nas przygotowania i zapewnienia odpowiednich narzędzi. Prawdopodobnie będą jakieś problemy techniczne - to jest nieuniknione."

Z prof. Jerzym Przyborowskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

Uczelnia dysponuje narzędziami pozwalającymi prowadzić zajęcia online dla 150 osób jednocześnie. To m.in. Pakiet Office 365 - Microsoft Teams, platforma MOODLE oraz platforma e-learningowa LMS ILIAS działająca w Filii UWM w Ełku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: