Aktualności
04.02.2020

UWM bada losy swoich absolwentów

Jak radzą sobie na rynku pracy absolwenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? Czego oczekują od nich pracodawcy? Monitorują to pracownicy Biura ds. kształcenia UWM. Właśnie przedstawili wyniki kolejnych takich badań. Co z nich wynika? Posłuchajcie! Naszym gościem była Aldona Stec.

"Badania losów zawodowych absolwentów oraz badania opinii pracodawców o naszych absolwentach prowadzone są przez nasz Uniwersytet na podstawie zarządzenia Rektora. Mają one na celu potwierdzenie i ewaluację naszej oferty kształcenia. Sprawdzamy jakich absolwentów potrzebuje rynek pracy i co my jako uczelnia możemy zrobić, aby wspomóc młodych ludzi w wejściu na ten rynek" - tłumaczy Aldona Stec z Biura ds. kształcenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Wysyłamy ankiety elektroniczne. Badamy absolwentów 6 miesięcy, 3 lata i 5 lat po ukończeniu studiów. Każdy student, który wyraża zgodę na takie badanie zostawia nam swój adres internetowy, na który po jakimś czasie otrzymuje zaproszenie do wzięcia udziału w badaniu. W ankiecie elektronicznej może wypowiedzieć się na temat tego, jakie umiejętności, wiedzę i kompetencje posiadł w trakcie studiów i jak one sprawdzają się na rynku pracy."

Czego dowiadujemy się z przeprowadzonych ankiet? "Absolwenci radzą sobie na rynku pracy. Część z nich jest zatrudniona już po 6 miesiącach. Większość znajduje zatrudnienie po 3 latach. Cenią sobie wszystkie umiejętności praktyczne, jakie zdobyli w trakcie studiów. Wskazują na to, że ćwiczenia czy laboratoria bardzo dużo dały im na rynku. Natomiast często też wspominają o tym, że podstawą do zatrudnienia była rozmowa kwalifikacyjna. Wspierani są przez Biuro Karier UWM w przygotowaniu do niej - nabywają kompetencje miękkie."

Z Aldoną Stec spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

UWM bada także co trzy lata oczekiwania pracodawców. "Pracodawcy przede wszystkim podkreślają, że pracownik powinien wykazać się kreatywnością zawodową. Ponad 20 procent ocenia ją jako najważniejszą. Ale również uważają, że absolwent powinien być odpowiedzialny, powinien potrafić pracować w zespole. Wysoko notowana jest też kultura osobista. W miejszym stopniu pracodawcy przypisują rolę umiejętnościom nawiązywania kontaktów z ludźmi i odporności na stres. Jako ważne wskazują również dyspozycyjność i znajomość języków obcych."

Więcej na ten temat przeczytacie także na stronie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: