Aktualności
17.01.2020

Księgozbiór prof. Stanisława Pikulskiego w Bibliotece UWM

W grudniu w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie otwarto Księgozbiór śp. prof. Stanisława Pikulskiego - zmarłego w 2016 roku wybitnego prawnika, nauczyciela akademickiego i wieloletniego dziekana Wydziału Prawa i Administracji. Opowiedział nam o nim obecny dziekan prof. Jarosław Dobkowski.

Foto: Elżbieta Stawska

"Profesor Stanisław Pikulski był człowiekiem instytucją. Nie tylko autorytetem naukowym, ale wielkim organizatorem. Uznawany jest za ojca założyciela Wydziału Prawa i Administracji. Dzięki jego staraniom Wydział powstał, rozwijał się i osiągnął pełnię praw akademickich. Była dla nas absolwentów i pracowników Wydziału też ojcem w rozumieniu dobroci i serdeczności, którą emanował na zewnątrz. Stworzył zespół, który kontynuuje jego dzieło" - wspomina Dziekan Wydziału Prawa i Administracji prof. Jarosław Dobkowski.

Dlaczego księgozbiór prof. Pikulskiego trafił do Biblioteki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie? "Prof. Stanisław Pikulski zebrał spory zasób książek i czasopism, które wykorzystywał przy pisaniu swoich prac. Chciał aby jego książki służyły kolejnym pokoleniom prawników. 6 grudnia 2019 roku odbyło się w Bibilotece Uniwersyteckiej uroczyste otwarcie przekazanego księgozbioru. W kolekcji żółtej została specjalnie wydzielona cześć zawierająca jego dar."

W uroczystości otwarcia księgozbioru obok pracowników WPiA oraz Biblioteki uczestniczyła także wdowa po prof. Pikulskim (pani Sabina Pikulska) a także m.in. Prorektor ds. Nauki UWM prof. Jerzy Jaroszewski i dziekani innych wydziałow. Była też cała grupa wychowanków Profesora Stanisława Pikulskiego.

Z prof. Jarosławem Dobkowskim spotkał się Patryk Świderski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Księgozbiór prof. Stanisława Pikulskiego dostępny w Bibliotece UWM obejmuje prawie 2000 woluminów (przede wszystkim książek). Są tam prace naukowe nie tylko z zakresu nauk prawnych, ale także z innych dyscyplin. "Nauki prawne nie funkcjonują bowiem w oderwaniu od historii, filozofii, socjologii, psychologii, teorii organizacji i zarzadzania, ekonomii czy nawet nauk ścisłych i przyrodniczych. Stąd też chcieliśmy, aby księgozbiór ś.p. profesora Stanisława Pikulskiego był udostępniony w całości, aby można było czerpać wiedze nie tylko z głównego nurtu nauk penalnych, ale także z jakże cennego pogranicza  dyscyplin i specjalności" - tłumaczy nasz gość.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: