Aktualności
13.01.2020

Już po raz siódmy zaśpiewali wspólnie kolędy w olsztyńskiej Katedrze

Najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki wybrzmiały 12 stycznia w Bazylice Katedralnej Św. Jakuba w Olsztynie podczas siódmego już Koncertu Uniwersyteckiego "Śpiewajmy Kolędy". A wyśpiewali je chórzyści prowadzeni przez wykładowców Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego wspólnie z publicznością.

"Pomysł koncertu uniwersyteckiego Śpiewajmy Kolędy powstał siedem lat temu. Chciałem pokazać chóry, które są prowadzone przez pracowników zatrudnionych na Wydziale Sztuki (w Instytucie Muzyki). Zamiarem też było, aby publiczność nie tylko biernie słuchała wszystkich wykonawców, ale także włączała się w śpiewanie kolęd. Tworzy się wtedy taka społeczność akademicka, o którą zabiegamy" - przypomina Dziekan Wydziału Sztuki UWM w Olsztynie prof. Benedykt Błoński. "Po tych koncertach zawsze był bardzo dobry odbiór nie tylko zespołów, które się prezentowały, ale także faktu, że ludzie też mogli pośpiewać."

Pomysłodawca Koncertu Uniwersyteckiego podkreśla, że jako Polacy możemy być dumni z naszych kolęd. "Wszędzie to pokreślam, że mamy najpiękniejsze kolędy i pastorałki. Czekamy przez cały rok, żeby wreszcie je zaśpiewać. Mamy takie bogactwo naszych kolęd, że te utwory powinniśmy pielęgnować, dowartościowywać i jak najczęściej je wykonywać. To nasza kultura! Znajdziemy tu kujawiaka, mazura, poloneza i oberka, czyli te wszystkie cechy charakterystyczne, które występują w naszej kulturze od wieków. Jeszcze trwa okres Bożego Narodzenia, w związku z tym - śpiewajmy kolędy!"

Z prof. Benedyktem Błońskim rozmawiał Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Posłuchajcie!

W niedzielę 12 stycznia w Bazylica Katedralnej św. Jakuba w Olsztynie wystąpiło sześć grup: Chór CANTORES VARMIENSES (dyrygent: Benedykt Błoński), Olsztyński Chór BEL CANTO (dyrygent: Jan Połowianiuk),  Chór Akademicki im. prof. Wiktora Wawrzyczka oraz Zespół Wokalny MUSICA IN VIA Instytutu Muzyki UWM (dyrygent: Katarzyna Bojaruniec), Zespół Kameralny AD LIBITUM Instytutu Muzyki UWM oraz Chór CAMERATA z Iławy (dyrygent: Honorata Cybula).

Koncert odbył się pod patronatem Rektora Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. "Dziękuję księdzu proboszczowi drowi Andrzejowi Lesińskiemu za tak dobrą współpracę z naszą uczelnią a prof. Benedyktowi Błońskiemu i wszystkim występującym artystom za piękny koncert. Wszystkim państwu składam życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Nowego Roku" – mówił po jego zakończeniu prof. Ryszard Górecki.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: