Aktualności
01.01.2020

Zmiany na UWM od początku 2020 roku

1 stycznia na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie powstał formalnie nowy Wydział Geoinżynierii a Wydział Nauk o Zdrowiu przekształcił się w Szkołę Zdrowia Publicznego. Jakie zmiany przyniósł jeszcze nowy 2020 rok? O to zapytaliśmy Dziekanów i Prorektorów uczelni. Posłuchajcie!

Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie tworzą od 1 stycznia 2020 roku dwie dotychczas funkcjonujące samodzielnie jednostki naukowe: Wydział Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa oraz Wydział Nauk o Środowisku. Połączenie jest efektem redukcji liczby dyscyplin naukowych. Na nowym wydziale prowadzone będą badania i zajęcia w zakresie trzech dyscyplin: geografia społeczno-ekonomiczna i gospodarka przestrzenna, inżynieria lądowa i transport oraz inżynieria środowiska, górnictwo  i energetyka.

Co oznacza to dla studentów i pracowników? "Żadne zmiany ich nie dotkną! Zajęcia będą odbywały się z tymi samymi wykładowcami. Właściwie dla Wydziału Nauk o Środowisku niewiele się zmienia. Pozostajemy w swoich miejscach pracy. Przenosi się tylko dziekanat, który będzie mieścił się w budynku Wydziału Geodezji, Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa" - przekonywała niedawno na antenie Radia UWM FM prof. Ewa Paturej, pełniąca dotąd funkcję dziekana Wydziału Nauk o Środowisku UWM.  "Dla studentów te zmiany będą praktycznie niezauważalne" - dodaje prof. Paweł Wielgosz, dziekan nowego Wydział Geoinżynierii UWM w Olsztynie.

Zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami początek 2020 roku oznacza również przekształcenie obecnego Wydziału Nauk o Zdrowiu w Szkołę Zdrowia Publicznego. Ta jednostka naukowa posiadała dotąd najniższą z wszystkich wydziałów UWM kategorię naukową C, dlatego wymagała zmian. "Zgodnie z przepisami wprowadzającymi Statut UWM zaproponowano tam strukturę katedralną. Liczymy, że umożliwi to rozwój badań naukowych, tak aby w 2025 roku dyscyplina nauki o zdrowiu mogła zgłosić akces do ewaluacji, uzyskać dobrą ocenę i wrócić do Wydziału" - przekonywał podczas grudniowego posiedzenia Senatu UWM Prorektor ds. kształcenia i studentów prof. Jerzy Przyborowski.

Inne zmiany obowiązujące od 1 stycznia dotyczą m.in. struktury kilku wydziałów UWM: Wydziału Humanistycznego, Wydziału Nauk Ekonomicznych, Wydziału Nauk Społecznych, Wydziału Sztuki oraz Wydziału Prawa i Administracji. Zmieniły się nazwy i zakres działań niektórych katedr i instytutów, czasem też ich dyrektorzy.

O podsumowanie 2019 roku na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie poprosiliśmy Prorektora ds. kadr prof. Sławomira Przybylińskiego. "Dla uczelni był to dobry rok. Rok zmian, które wynikały przede wszystkim z Ustawy 2.0. Spowodowała ona zmiany w wielu obszarach. Było dużo niepokoju, aczkolwiek uważam, że poszło to dosyć płynnie" - podkreślał w rozmowie z naszym reporterem. "To był też dosyć trudny rok. Ale myślę, że sobie poradziliśmy. Najważniejsze z mojego punktu widzenia było to, że udało nam się uniknąć zwolnień. Nawet jeżeli były - to były naturalne odejścia z pracy i emerytury."

Z prof. Sławomirem Przybylińskim spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

W 2019 roku UWM realizował też kilka dużych inwestycji. Zakończył się remont stadionu lekkoatletycznego. Jego oficjalne otwarcie planowane jest na wiosnę. Odrestaurowany został kortowski park. Rozpoczęła się również budowa Centrum Popularyzacji Nauki "Kortosfera", która ma się zakończyć już w maju. Poznaliśmy też nazwisko osoby, która pokieruje jego pracą. To Wioletta Śląska-Zyśk.

2020 rok przyniesie jeszcze kilka zmian - także personalnych. Już w styczniu z pełnienia funkcji Kanclerza UWM zrezygnuje dr inż. Aleksander Socha. Wieloletni pracownik uczelni został mianowany wicewojewodą warmińsko-mazurskim. Nie znamy jeszcze nazwiska jego następcy.

W lutym lub marcu odbędą się natomiast wybory Rektora UWM. Następca prof. Ryszarda Góreckiego (który pełnił tę funkcję w latach 1999-2008 i 2012-2020) zacznie kierować pracą uczelni w październiku.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: