Aktualności
17.12.2019

Pół miliona złotych na promocję UWM za granicą

Akademia Biznesu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie otrzymała 570 tysięcy złotych z Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej na zagraniczną promocję innowacyjnych rozwiązań edukacyjnych uczelni. W jaki sposób zostanie wykorzystany grant? O to zapytaliśmy prof. Bogdana Włodarczyka.

Do konkursu grantowego zgłoszony został projekt "Umiędzynarodowienie Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i wzrost rozpoznawalności polskiego szkolnictwa wyższego w Europie".

"Będziemy chcieli wypromować Uniwersytet a wraz z nim dobrą praktykę jaką jest Akademia Biznesu. Eksperci w Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej stwierdzili, że nasz pomysł jest dobrym na tyle, żeby spróbować dofinansować ją" - tłumaczy dyrektor Akademii Biznesu UWM w Olsztynie prof. Bogdan Włodarczyk.

Projekt składa się z dwóch etapów. "Pierwszy to badania rynku zewnętrznego, czyli studentów, pracowników naukowo-dydaktycznych oraz przedsiębiorców  z sześciu państw (Islandia, Włochy, Turcja, Rumunia, Hiszpania i Portugalia). Będziemy pytać studentów, jakie są dla nich miejsca docelowe wyboru nauki poza granicami ich macierzystego kraju oraz co jest elementem determinującym wybór takiego a nie innego uniwersytetu, czy i na ile UWM i polskie szkolnictwo wyższe jest dla nich atrakcyjne. Pracowników naukowo-dydaktycznych będziemy pytać o najlepsze formy i praktyki w zakresie kooperacji i współpracy pomiędzy naukowcami. I tutaj chcielibyśmy wypracować pewną strategię współpracy. Szukamy sposobu na większe zachęcenie naszych pracowników, żeby mogli wyjeżdżać na staże zagraniczne. To jest coś co nas wzmacnia i poszerza nasze horyzonty. Natomiast pracodawców zagranicznych będziemy pytać, czy polscy pracownicy z wykształceniem wyższym są dla nich rozpoznawalni i jak ich oceniają." Na bazie odpowiedzi na te pytania ma zostać stworzona wspomniana strategia.

Z prof. Bogdanem Włodarczykiem spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Do projektu, którego liderem jest UWM, zaproszone zostały uniwersytety: w Bifröst (Islandia), w Sienie (Włochy), w Stambule (Turcja), Rumuńsko-Amerykański w Bukareszcie (Rumunia), w Corunie (Hiszpania) i Politechnika w Porto (Portugalia).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: