Aktualności
28.11.2019

Podróże to spotkania z ludźmi

Podczas kolejnego spotkania cyklu "Biblioteka Podróżnika" dr. inż. Iwona Batyk oraz Andrzej Krakowiak zabiorą nas do Korei Południowej. Opowiedzą o inspirującej nowoczesności i tradycjach tego kraju oraz o zderzeniu z inną kulturą. Dlaczego warto podróżować na własną rękę? Posłuchajcie!

Dr inż. Iwona Batyk podróżuje od wielu lat. Pasją do zwiedzania świata zaradziła się w Kortowie - w Akademickim Klubie Turystycznym. "Podróżuję od dziecka, czyli już pół wieku! Z Akademickim Klubem Turystycznym podróżowaliśmy po Polsce i krajach bloku wschodniego. Później - kiedy pojawiły się takie możliwości - zaczęliśmy wyjeżdżać za granicę. I to trwa do dziś" wspominała w rozmowie z naszą reporterką podróżniczka związana z Wydziałem Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Jak przyznaje nie boi się samotnych podróży, czasem w krytycznych warunkach, bez wsparcia biur podróży. "Nasze podróże są nastawione na spotkania z ludźmi. Zupełnie nie dbamy o komfort. Nocujemy pod namiotem. Jemy to, co jedzą tam ludzie, czyli robaki, ślimaki, węże i wszystko, co się rusza. Jestem świadectwem tego, że się da! Żyję i dobrze wyglądam. Wszystko mieści się w głowie i naszych kulturowych tradycjach."

Gość cyklu Biblioteka Podróżnika podkreśla, że ważne, by przed taką podróżą poznać obyczaje kraju do którego się wybieramy. "Dużo czytamy na temat kraju, zachowań ludzi, kultury... To jest podstawą do tego, żeby samodzielnie podróżować. Co jest ważne w tym naszych podróżach? To, że nabieramy dystansu do codzienności. Jesteśmy uspokojeni, resetujemy się, bo po prostu wiemy, jak wygląda inny świat, w którym ludzie są bardzo życzliwi, nie mając zupełnie niczego... I to jest cudne. My tego nie doświadczamy mając tu na miejscu wszystko. Nie dbamy o jakieś drobnostki a to one tworzą radość życia!"

Z dr inż. Iwoną Batyk spotkała się Marta Przybyłowska. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Spotkanie z dr inż. Iwoną Batyk oraz Andrzejem Krakowiakiem zaplanowano w Bibliotece Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w  czwartek 28 listopada o 18:00 (sala 116 - I piętro, antresola).

Przyjaciele - stań się jednym z nich: