Aktualności
26.11.2019

Prof. Andrzej Szmyt wyróżniony na Ukrainie

Dziekan Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie prof. Andrzej Szmyt został uhonorowany tytułem "Poczesnogo Profesora" Akademii Humanistyczno-Pedagogicznej im. Tarasa Szewczenki w Krzemieńcu na Ukrainie. To odpowiednik polskiego tytułu doktora honoris causa.

 

Uroczystość nadania tytułu miała miejsce 17 października podczas obchodów 200. rocznicy przekształcenia Gimnazjum Wołyńskiego w Krzemieńcu w liceum (do tej szkoły uczęszczał m.in. Juliusz Słowacki). Prof. Andrzej Szmyt został wyróżniony za wieloletnią i owocną współpracę Wydziału Humanistycznego UWM w Olsztynie z Akademią Humanistyczno-Pedagogiczną w Krzemieńcu. Doceniono także jego dorobek naukowy dotyczący badań historii polskich szkół w Krzemieńcu.

"Nagroda związana jest przede wszystkim ze współpracą naszego wydziału z tamtejszą Akademią Humanistyczno-Pedagogiczną. Od wielu lat współpracujemy w zakresie wymiany studentów i prowadzenia badań naukowych. Ja naukowo zajmuję się szkołami krzemieńskimi. Napisałem sporo artykułów na ten temat, wydałem trzy książki" - przypomina prof. Andrzej Szmyt.

Tą tematyką Dziekan Wydziału Humanistycznego UWM zajmuje się naukowo od kilkunatu lat. Częstwo bywa też na Ukrainie. "Przynajmniej raz w roku (nieraz dwa) wyjeżdżam do tego Krzemieńca na konferencje bądź ze studentami. Porządkujemy tam polskie cmentarze. Jest co robić" - przyznaje.

Z prof. Andrzejem Szmytem spotkał się Arkadiusz Stępień-Miernikowski. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Oprócz prof. Szmyta tytuł „Poczesnogo Profesora” otrzymał w tym samym dniu prof. Mykoła G. Żuliński - członek prezydium Ukraińskiej Akademii Nauk w Kijowie.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: