Aktualności
08.07.2019

W Kortowie kończy się remont stadionu, rośnie Centrum Popularyzacji Nauki

W Kortowie pojawiły się ostatnio zdroje wody pitnej. Trwa budowa Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji oraz remont stadionu lekkoatletycznego. O realizacji tych inwestycji rozmawialiśmy z Kanclerzem Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie drem inż. Aleksandrem Sochą.

Zdroje wody pitnej pojawiły się w Kortowie na przełomie czerwca i lipca. Zlokalizowane są w siedmiu miejscach: przy Centrum Konferencyjnym, rektoracie, stadionie, na Placu Łódzkim, starej pętli autobusowej przy ul. Warszawskiej,  ul. Heweliusza oraz Domu Studenckim nr 6. "Woda jest czerpana z zasobów miejskich. Jest przebadana pod każdym względem i nadaje się do picia. Jej jakość jest też cały czas monitorowana" - zapewnia Kanclerz UWM. "Możemy napić się wody, napełnić butelkę lub bidon. A jednocześnie skorzystać mogą z nich także zwierzęta."

Zdroje będą działały od wczesnej wiosny do późnej jesieni. "Planujemy również ujęcia wodne wewnętrzne. Będą one montowane szczególnie w nowych obiektach. Po to, żeby ułatwić dostęp do dobrej, sprawdzonej wody pitnej."

Od kilku miesięcy w Kortowie trwają prace budowlane związane z powstaniem Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji. Jego otwarcie planowane jest na początek 2021 roku. "Prace budowlane zakończą się w czerwcu 2020 roku. Potem montowane będą urządzenia i wyposażenie. Ma ono służyć młodzieży i dorosłym. Będą laboratoria, w których dzieci będą mogły same przeprowadzać eksperymenty" - mówi dr inż. Aleksander Socha. Centrum będzie podzielone na część biologiczno-przyrodniczą oraz fizyczno-atronomiczną. W budynku znajdą się też duże sale wykładowe oraz strefa zabaw dla najmłodszych. "To w sumie 3800 metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Centrum jest zlokalizowane pomiędzy Centrum Nauk Humanistycznych a Centrum Konferencyjnym. Będzie służyło popularyzacji nauki w regionie Polski północno-wschodniej".

Z drem inż. Aleksandrem Sochą spotkal się Wojtek Miśkiewicz. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!

Do końca sierpnia tego roku zaplanowane są także prace związane z modernicacją stadionu lekkoatletycznego w Kortowie. "Z końcem sierpnia stadion ma być oddany do użytkowania - po warunkiem uzyskania certyfikatów. Będzie obiektem lekkoatletycznym na którym będzie można rozgrywać Mistrzostwa Polski."

Pod koniec lipca na obiekcie ma już pojawić się nowy tartan. "W tej chwili wykonywane jest zadaszenie. Będą też rzutnie techniczne, miejsce dla kulomiotów, dyskoboli. Pojawi się też instalacja z elektronicznym pomiarem czasu. To jedyny obiekt w województwie warmińsko-mazurskim, który ma osiem torów" - dodaje Kanclerz UWM.

Z obiektu - oprócz lekkoatletów - korzystać będą także m.in. futboliści amerykańscy z drużyny Wenglorz AZS UWM Olsztyn Lakers.

Przyjaciele - stań się jednym z nich: